LOGO
foto foto Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kupców i Drobnej Wytwórczości
ul. Bakalarska 11, 02-212 Warszawa
do korespondencji ul.Sękocińska 13 lok.4, 02-313 Warszawa
tel.: (22) 846 07 34, (22) 846 51 79 fax: (22) 868 05 41, e-mail: adres
foto foto
Działalność
wsk nasze cele
wsk aktualności
wsk naszym zdaniem
wsk fotogaleria
Stowarzyszenie
wsk władze
wsk statut, regulaminy
wsk kontakt
wsk jak wstąpić?
wsk nr konta
Warto zajrzeć
wsk media o kupcach
wsk ważne linki
AKTUALNOŚCI
Spotkanie z Markiem Borowskim - relacja 2006-10-17

W dniu 17 października 2006 roku w hotelu Hetman w Warszawie odbyło się pierwsze z zapowiadanych spotkań z kandydatami na prezydenta Warszawy i z kandydatami na radnych.
Inicjatorem, a za razem gościem spotkania był marszałek Marek Borowki - kandydat Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy i Demokratów na prezydenta stolicy. W spotkaniu udział wzięli również m. in.: Mirosława Kątna (była poseł), Henryk Bosak i Wiesiek Drzewiecki (radni Rady Warszawy), członkowie zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kupców i Drobnej Wytwórczości oraz kupcy z licznych warszawskich targowisk - Jarmarku Europa, bazaru Różyckiego, bazaru Banacha, bazaru przy Mołdawskiej, bazaru przy Porajów, bazaru przy Conrada. Gospodarzem spotkania był Zenon Jędra - prezes stowarzyszenia kupców z bazaru Różyckiego.

Zapraszamy do wysłuchania fragmentów nagrań z tego spotkania (zamieszczone teksty są jedynie wyborem ważniejszych kwestii z całości nagrania). Zapraszamy także do fotogalerii.


Zenon Jędra, przewodniczący stowarzyszenia kupców bazaru Różyckiego - otwarcie spotkania
posłuchaj...

Bożenna Koba, przewodnicząca Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kupców i Drobnej Wytwórczości - otwarcie spotkania
posłuchaj...

Bożenna Koba - diagnoza sytuacji warszawskich kupców
posłuchaj...


Marek Borowski

"Drobni przedsiębiorcy, handlowcy, gastronomicy, kupcy, stanowią tkankę miejską, ubarwiają miasto, a poza tym dają pracę bardzo wielu ludziom. Mało tego, jeśli macie szanse rozwoju, to stworzycie następne miejsca pracy. Kwestia stabilności jest sprawą absolutnie kluczową."
posłuchaj...

Program kandydata w zarysie - ze szczególnym uwzględnieniem problemów kupców
posłuchaj...


Niektóre pytania i problemy zgłaszane przez reprezentantów kupców...

Stadion...
posłuchaj...

Porajów...
posłuchaj...

Mołdawska...
posłuchaj...

Conrada...
posłuchaj...

Banacha...
posłuchaj...

Różyckiego...
posłuchaj...

Różyckiego 2...
posłuchaj...


Marek Borowski - odpowiedzi na pytania

"Jeżeli celem jest to, żeby bazary w Warszawie były, żeby zostały unowocześnione, zmodernizowane, żeby stanowiły część warszawskiego krajobrazu - to to jest pewien cel, który deklaruję, i wobec tego trzeba do tego trzeba dostosować środki działania. Jeżeli się będzie kupców prześladować, to nie będzie takich bazarów. Problemy trzeba rozwiązywać w konsultacji z zainteresowanymi."
posłuchaj...

"Jest dopuszczalny taki wariant, że zarząd bazaru jest sprawowany przez samych kupców. Rzecz tylko w tym, żeby nie powstawała nowa klika."
posłuchaj...

"Tak jak Warszawa wymaga planu zagospodarowania przestrzennego, tak potrzebny jest miniplan zagospodarowania jeśli chodzi o bazary. Trzeba usiąść z organizacjami kupców, z przedstawicielami dzielnic, i zastanowić się nad stanem bazarów, nad tym co tam trzeba zrobić. Trzeba to przejrzeć wszystko spokojnie, w każdej pod-dzielnicy te bazary powinny być - jeśli nie w tym miejscu, to trzeba poszukać innego miejsca. Trzeba się wspólnie z kupcami zastanowić, jak je modernizować. Ponieważ dzierżawa będzie długoterminowa, możemy się umówić co do spokojnego inwestowania. Miasto może tutaj pomagać, może rozkładać opłaty na jakiś czas, wspomagać zaciągnięcie kredytu, i tak dalej. To wszystko jest do zrobienia!
Co ja sądzę o trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia? No źle sądzę! Ja w ogóle nie widzę powodu, żeby były tego rodzaju warunki! Jeżeli jest plan, to oznacza, że jest to na jakiś dłuższy okres, z góry wiadomo, jak to wygląda, i kupcy się do tego dostosowują."
posłuchaj...

"Jeśli mówimy o hipermarketach, to w Warszawie z grubsza już wystarczy hipermarketów, już dużo jest, wystarczy, a już na pewno w centrum."
posłuchaj...

"Obcokrajowcy zawsze budzą mieszane uczucia. Ja pamiętam okres, kiedy Polacy jeździli do Niemiec, byli przeganiani przez policję, zabierano im towar i tak dalej. Myśmy się wtedy na to oburzali. Myślę, że Polska, która zawsze była krajem otwartym pod tym względem, powinna być w dalszym ciągu krajem otwartym. I my w pewnym sensie mamy pewien dług do spłacenia.
Natomiast sprawa równych praw jest absolutnie bezwzględna. Ja uważam, że polscy przedsiębiorcy i polscy nie mają powodu obawiać się żadnej konkurencji pod warunkiem, że będą jednakowo traktowani. Zapewniam, że w każdej sprawie, gdzie mogłoby być nierówno stosowane prawo, na pewno będziecie mieli we mnie orędownika. Obcokrajowcy muszą handlować w sposób przejrzysty, płacić wszystko co mają płacić, jeśli będą naruszali prawo - muszą być brani za frak i odstawiani do granicy."
posłuchaj...

"Ten typ handlu, który na Stadionie się odbywa, to nie jest coś, co można kontynuować. Trzeba wyznaczyć teren - to raczej nie będzie Stadion, bo on się do tego nie nadaje... Znam projekt, który uwzględnia tam zarówno centrum sportowe, jak i centrum komercyjne wokół. Nie należy się całkowicie wyzbywać tego bazaru; nazwa Jarmark Europa ma swoje znaczenie."
posłuchaj...

"Bazar Różyckiego to jest największa tradycja warszawska. Ja robiłbym wszystko, żeby bazar Różyckiego nie tylko utrzymać, ale żeby on odzyskał dawną świetność."
posłuchaj...

"Tam gdzie będą porządne bazary, gdzie będzie perspektywa przebywania na nim przez wiele lat, tam będzie można wprowadzać również bardzo rygorystyczne zasady jeśli hodzi o handel uliczny w pobliżu."
posłuchaj...zobacz fotogalerię...

powrót do aktualności...

o spotkaniu Borowskiego z kupcami na bazarze Różyckiego...

artykuł "Dziennika" o kandydatach...