LOGO
foto foto Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kupców i Drobnej Wytwórczości
ul. Bakalarska 11, 02-212 Warszawa
do korespondencji ul.Sękocińska 13 lok.4, 02-313 Warszawa
tel.: (22) 846 07 34, (22) 846 51 79 fax: (22) 868 05 41, e-mail: adres
foto foto
Działalność
wsk nasze cele
wsk aktualności
wsk naszym zdaniem
wsk fotogaleria
Stowarzyszenie
wsk władze
wsk statut, regulaminy
wsk kontakt
wsk jak wstąpić?
wsk nr konta
Warto zajrzeć
wsk media o kupcach
wsk ważne linki
AKTUALNOŚCI
Spotkanie z Kazimierzem Marcinkiewiczem - relacja 2006-10-26

W dniu 26 października 2006 roku w hotelu Hetman w Warszawie odbyło się trzecie z zapowiadanych spotkań z kandydatami na prezydenta Warszawy i z kandydatami na radnych.
Tym razem gościem spotkania był p.o. prezydent Warszawy Kazimierz Marcinkiewicz - kandydat Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość na prezydenta stolicy. W spotkaniu udział wziął również radny Rady Warszawy Wiesiek Drzewiecki, członkowie zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kupców i Drobnej Wytwórczości oraz kupcy z licznych warszawskich targowisk - Jarmarku Europa, bazaru Różyckiego, bazaru Banacha, bazarów przy Mołdawskiej, Porajów, Conrada, Trockiej, a także z Kupieckich Domów Towarowych. Gospodarzem spotkania był Zenon Jędra - prezes stowarzyszenia kupców z bazaru Różyckiego.

Zapraszamy do wysłuchania fragmentów nagrań z tego spotkania (zamieszczone teksty są jedynie wyborem ważniejszych kwestii z całości nagrania). Zapraszamy także do fotogalerii.


Zenon Jędra, przewodniczący stowarzyszenia kupców bazaru Różyckiego - otwarcie spotkania
posłuchaj...

Bożenna Koba, przewodnicząca Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kupców i Drobnej Wytwórczości
"Najważniejszą sprawą dla kupca warszawskiego jest stabilizacja. My prosimy, niemalże zobowiązujemy przyszłe władze do tego, żeby zrobić inwentaryzację warszawskich targowisk. Tam gdzie te targowiska mają być - zachować je i dokonać na nich modernizacji, tam gdzie te targowiska nie mają być z jakiegoś powodu, powiedzieć o tym kupcom.
Druga bardzo ważna to jest trzymiesięczne wypowiedzenie. Jak może kupiec zlikwidować w ciągu trzech miesięcy swoją firmę? Rok czasu to jest minimum! Kupiec to nie jest urzędnik, który bierze teczkę i wychodzi!
Sprawa artykułu 777. Własnościowe pawilony, takie są na wszystkich bazarach. Proszę sprawdzić, ile lokali użytkowych o potężnych powierzchniach jest zadłużonych. Natomiast kupcowi, który nie zapłaci w swojej własnej budce za dwa miesiące - blokuje się pawilon.
Tam, gdzie targowiska są źle zarządzane - odebrać je natychmiast. Tam gdzie są dobrze administrowane - zostawić kupcom, zostawić stowarzyszeniom! Tam, gdzie nie mogą kupcy administrować - dać do konkursu ofert. Targowiska to są przedsiębiorstwa, nie może urzędnik absolutnie zarządzać przedsiębiorstwem, bo tego po prostu nie potrafi!
My mamy do Pana Prezydenta gorącą prośbę: ponieważ to my mamy głosy, ponieważ to my będziemy pana wybierali - proszę z nami rozmawiać! A z urzędnikami porozmawiamy potem."
posłuchaj...


Kazimierz Marcinkiewicz

"Jeśli chodzi o możliwość spotykania się i rozmowy, to dla mnie jest to zupełnie podstawowa sprawa. Ja sobie nie wyobrażam inaczej pracować, jak poprzez obecność z ludźmi i spotkania z ludźmi. Bo problemy załatwia się tam, gdzie one są. Nie w urzędzie, nie za biurkiem. I załatwia się wspólnie.
Jeśli chodzi o problemy bazarów - ich się nie da wszystkich omówić ogólnie. Bo ogólnie to my możemy powiedzieć o filozofii. Stawki powinny być generalnie rzecz biorąc niskie. Wszędzie, nie tylko dla bazarów, także dla sklepików, dla usługowców. Dziś, jak popatrzymy na Warszawę, to niestety ceny zabijają handel w centrum. Nie na tym Warszawa powinna zarabiać, absolutnie nie na tym! Wręcz przeciwnie - to jest ruch w interesie.
Następna sprawa, to jest możliwość inwestowania i czas dzierżawy, czas umowy. Jak ja zobaczyłem, że to są umowy nawet na trzy miesiące, no to przecież to... to się nie da kiosku postawić! Roczne umowy też są za krótkie! Trzy lata to jest minimum, które pozwala na to, żeby zaplanować biznes w ogóle.
Dalsze sprawy powinno się omawiać dla każdego bazaru oddzielnie. Gdzieniegdzie to Państwo powinniście prowadzić te bazary. A w pozostałych miejscach powinno się organizować konkursy. Może się zdarzyć tak, że są jakieś bazary prowadzone przez kogoś dobrze - no to nie przekazujmy na siłę Wam, nie przekazujmy na siłę w drodze konkursu.
Następna sprawa. Czy pozostawić tiakie bazary, jakie są, czy robić coś innego. Czy budować coś, w jakim kierunku iść. I znów tutaj nie da się odpowiedzieć dla wszystkich naraz. Ja bym był przeciwnikiem, gdyby teraz zlikwidować wszystkie bazary i wszędzie postawić budynki - dlatego, że to będzie drożej. A w Warszawie są ludzie biedni, którzy potrzebują najtańszego towaru - a najtańszy towar jest na bazarze pod gołym niebem. Jeżeli chcemy planować rozwój tego rynku, to musimy go planować w konkretnym odniesieniu do konkretnych miejsc.
Teraz Państwo powiecie: może to i brzmi dobrze, ale jaką mamy pewność, że jak Marcinkiewicz zostanie wybrany, to on tego dotrzyma...?"
posłuchaj...


Niektóre pytania i problemy zgłaszane przez reprezentantów kupców oraz odpowiedzi kandydata:

Kupieckie Domy Towarowe...
posłuchaj pytania... posłuchaj odpowiedzi...

Porajów - paragraf "777" i 3-miesięczny termin wypowiedzenia
posłuchaj pytania... posłuchaj odpowiedzi...

Różycki...
posłuchaj pytania... posłuchaj odpowiedzi...

Jarmark Europa...
posłuchaj pytania... posłuchaj odpowiedzi...

Marcinkiewicz o handlu ulicznym...
posłuchaj pytania... posłuchaj odpowiedzi...zobacz fotogalerię...

powrót do aktualności...

artykuł "Dziennika" o kandydatach...