LOGO
foto foto Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kupców i Drobnej Wytwórczości
ul. Bakalarska 11, 02-212 Warszawa
do korespondencji ul.Sękocińska 13 lok.4, 02-313 Warszawa
tel.: (22) 846 07 34, (22) 846 51 79 fax: (22) 868 05 41, e-mail: adres
foto foto
Działalność
wsk nasze cele
wsk aktualności
wsk naszym zdaniem
wsk fotogaleria
Stowarzyszenie
wsk władze
wsk statut, regulaminy
wsk kontakt
wsk jak wstąpić?
wsk nr konta
Warto zajrzeć
wsk media o kupcach
wsk ważne linki
MEDIA O KUPCACH
Nowy stadion kupców 2006-06-04

Zbudujmy nowe centrum handlowe tuż obok przebudowanego Stadionu Dziesięciolecia - wymyślił jego zarządca. - Żadnych markowych sklepów, tylko małe boksy handlowe - planują już straganiarze z Jarmarku Europa

Michał Wojtczuk
Gazeta Stołeczna, 9. czerwca 2006 r.

Kiedy "Gazeta" spytała czytelników, co przede wszystkim trzeba poprawić w Warszawie, najwięcej powiedziało: przywrócić Stadion Dziesięciolecia sportowi. Marzymy, żeby handel wreszcie stamtąd zniknął. O nowym centrum handlowym przy Stadionie nie było dotąd mowy.

Umowa z firmą Damis, która od kilkunastu lat prowadzi tam Jarmark Europa, wygasa w przyszłym roku. Ministerstwo Sportu obiecuje, że pod koniec 2007 r. zacznie się budowa nowoczesnego kompleksu sportowego. Szykuje stadion na 55 tys. widzów, halę sportową, basen olimpijski i hotel-internat dla sportowców. Paweł Wiśniewski, rzecznik ministerstwa, niedawno mówił "Gazecie", że utrzymanie takiego kompleksu będzie kosztowne. Dlatego jego częścią ma być obiekt komercyjny, który powinien przynosić zyski. Im bardziej będzie dochodowy, tym mniej trzeba by dokładać z budżetu państwa.

O zgodę ratusza na tę inwestycję zaczął się już starać Centralny Ośrodek Sportu, który zarządza terenem Stadionu Dziesięciolecia. Wicedyrektor Ośrodka Tadeusz Mamiński powiedział "Gazecie", że ma to być budynek o powierzchni ok. 120 tys. m kw. Rolę konsultanta przy projektowaniu jego części komercyjnej zamierza powierzyć Polskiemu Klubowi Gospodarczemu, który reprezentuje kupców ze Stadionu. - Nikt inny się do nas nie zgłosił - mówi Tadeusz Mamiński. - Poza tym zwykła biznesowa przyzwoitość nakazuje odnosić się z szacunkiem do partnera, który dziś zajmuje to miejsce. Opinia kupców jest potrzebna, bo to potencjalni użytkownicy centrum. Ale nie tylko z nimi będziemy rozmawiać.

Klub złożył już ofertę współfinansowania budowy centrum. Jednak jego wiceprezes Cezary Bunkiewicz dopiero od dziennikarza "Gazety" dowiaduje się, że szacunkowy koszt tej inwestycji to 220 mln zł. - To, jaką część kosztów pokryjemy, dopiero zamierzamy ustalić - stwierdza. Wie już za to, jak będzie wyglądać centrum. - Chcemy, żeby ta przestrzeń handlowa opierała się na 50-metrowych boksach. To ma być wyłącznie drobny polski handel, absolutnie żadnych sklepów sieciowych typu Zara czy Empik - zapowiada.


Dla Gazety:

Piotr Kaszyński, agencja Cushman i Wakefield zajmująca się rynkiem nieruchomości
- Założenie z góry, że w centrum handlowym nie będzie dużych sieci handlowych, obniża jego dochodowość. To nierealne, by kilka tysięcy kupców finansowało budowę takiego obiektu. Kuriozalne jest też wybieranie ich do roli konsultantów, bo nikt inny się nie zgłosił, skoro innych ekspertów w ogóle się nie szukało.

Yoram Reshef, b. dyrektor Galerii Mokotów, dyrektor Blue City
- Na pewno wokół Stadionu musi coś się zmienić, bo obecny stan nie buduje dobrego wizerunku ani miasta, ani handlujących tam osób. Warto wykorzystać niezagospodarowany teren na atrakcyjny obiekt handlowy, ale najważniejszy jest koncept. Z mojego doświadczenia wynika, że do realizacji tego projektu potrzebny będzie nie tylko duży budżet, ale przede wszystkim ambitny szef, któremu nie zabraknie charyzmy. Dziś stawia się na profesjonalizm. Czasy amatorszczyzny, kiedy każdy znał się na wszystkim i niczym, dawno minęły.

Julia Pitera, poseł PO, była szefowa polskiego oddziału Transparency International
- Kupcy mają być konsultantami, bo nikt inny się nie zgłosił? To ja się zgłaszam. A poważnie: zamiary wicedyrektora COS pokazują, jaką fikcją są instytucje niby-zarządzające majątkiem skarbu państwa. Tak naprawdę traktują go jak swoją prywatną własność. Zdumiewa mnie też buta przedstawiciela kupców, który zapowiada, że w centrum handlowym ma nie być dużych sklepów. Ten obiekt stanie na gruncie należącym do skarbu państwa, a nie do kupców. Kto dał im prawo do decydowania o jego przeznaczeniu?

wsk Nasz komentarz... wsk powrót...