LOGO
foto foto Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kupców i Drobnej Wytwórczości
ul. Bakalarska 11, 02-212 Warszawa
do korespondencji ul.Sękocińska 13 lok.4, 02-313 Warszawa
tel.: (22) 846 07 34, (22) 846 51 79 fax: (22) 868 05 41, e-mail: adres
foto foto
Działalność
wsk nasze cele
wsk aktualności
wsk naszym zdaniem
wsk fotogaleria
Stowarzyszenie
wsk władze
wsk statut, regulaminy
wsk kontakt
wsk jak wstąpić?
wsk nr konta
Warto zajrzeć
wsk media o kupcach
wsk ważne linki
MEDIA O KUPCACH
Kupcy z placu Defilad nie dostaną działki 2006-07-29

Kazimierz Marcinkiewicz chce się wycofać z umowy z handlowcami

Emil Tomczuk
Dziennik, 29. lipca 2006 r.

Handlarze z Kupieckich Domów Towarowych byli pewni, że miasto chce im oddać bez przetargu grunt na pl. Defilad. - Chciało! - poprawia nowy komisarz stolicy Kazimierz Marcinkiewicz. Poprzedni włodarze Warszawy z Lechem Kaczyńskim na czele obiecywali handlarzom w zamian za rozbiórkę blaszanej prowizorki dzierżawę gruntu pod budowę domu towarowego. Na niedawnym spotkaniu z dziennikarzami Warszawy Kazimierz Marcinkiewicz zasugerował, że miasto nie chce już przekazywać handlarzom gruntu na pl. Defilad. Oznaczałoby to złamanie uchwały rady miasta z marca tego roku o bezprzetargowym wydzierżawieniu kupcom terenu. Kazimierz Marcinkiewicz nie chce ujawniać, jaka podejmie ostateczną decyzję.

- Pracujemy nad tym - zapewnia tajemniczo.

Uchwala Rady Warszawy, która miała być podstawą zawarcia umowy z kupcami, mówi o bezprzetargowym przekazaniu działki na pl. Defilad w 30-letnią dzierżawę firmie zarządzającej halą. Miałby na nim stanąć dom towarowy. Projekt ten budzi kontrowersje wśród architektów i urbanistów obawiających się marnej estetyki nowego gmachu i niskiego standardu handlu w najbardziej prestiżowym miejscu w Warszawie.

Są i inne problemy. Koszt postawienia sześciopiętrowego domu towarowego przekracza możliwości finansowe handlarzy z KDT, a 30-letnia dzierżawa gruntu nie daje wystarczającego zabezpieczenia, by ubiegać się o kredyt na budowę. Wejście w spółkę z poważniejszym inwestorem tez wydaje się wątpliwe, obiekt bowiem ma być przeznaczony tylko dla drobnego handlu. A i miasto nie chce dać kupcom gwarancji kredytowych.

- Jeśli prezydent postanowi nie wykonać uchwały, porozumienie z KDT zostanie zablokowane - twierdzi Marcin Bajko, przewodniczący komisji powołanej przez poprzedniego komisarza Mirosława Kochalskiego. Miała ona zbadać podstawy prawne zawarcia przez miasto umowy z kupcami.

- Możliwość wycofania się z porozumienia przez pana Marcinkiewicza bardzo mnie martwi - mówi Dariusz Poleć z zarządu hali. - Kończymy przygotowywać projekt, na który wyłożyliśmy sporo pieniędzy. W sierpniu będziemy mogli złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę.

powrót...