LOGO
foto foto Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kupców i Drobnej Wytwórczości
ul. Bakalarska 11, 02-212 Warszawa
do korespondencji ul.Sękocińska 13 lok.4, 02-313 Warszawa
tel.: (22) 846 07 34, (22) 846 51 79 fax: (22) 868 05 41, e-mail: adres
foto foto
Działalność
wsk nasze cele
wsk aktualności
wsk naszym zdaniem
wsk fotogaleria
Stowarzyszenie
wsk władze
wsk statut, regulaminy
wsk kontakt
wsk jak wstąpić?
wsk nr konta
Warto zajrzeć
wsk media o kupcach
wsk ważne linki
MEDIA O KUPCACH
Porozmawiajmy o Ochocie - Głos ma burmistrz 2006-04-04

fragment artykułu autorstwa burmistrza Ochoty - Maurycego Komorowskiego
Informator Ochoty i Włoch, 4. kwietnia 2006 r.

[...]

W kilku sprawach - wydawałoby się - nie do załatwienia, nastąpił prawdziwy przełom! Targowisko przy Halach Banacha zostanie przekształcone w nowoczesne centrum handlowe z zachowaniem funkcji zieleniaka. Będzie tanie i przyjazne kupującym, niemal komfortowe dla kupców. Trwało to trzy lata, wymagało dziesiątek godzin rozmów, ustaleń. Ale decyzje w końcu zapadły: jeszcze w tym roku powstanie projekt przebudowy i dokumentacja budowlana a w przyszłym roku rozpocznie się szybka modernizacja (bez przerywania pracy przynajmniej części targowiska).

[...]

Długi poród w bólach 2006-09-14

Władze Warszawy po raz kolejny obiecują rozwikłać problem obskurnego targowiska przy ul. Banacha. Miejmy nadzieję, że tym razem długi i bolesny poród przyniesie szczęśliwe rozwiązanie. Choć nie jest to wcale pewne.

(PC)
Trybuna, 14. września 2006 r.

Michał Borowski, naczelny architekt Warszawy, zapowiedział optymistycznie, że w ciągu miesiąca zostanie ogłoszony konkurs na projekt domu kupieckiego, który ma być gotowy za dwa lata. Maurycy Komorowski, burmistrz Ochoty, takim optymistą nie jest. - Nowy obiekt rodzi się w bólach. Najpierw musimy uregulować sprawy własności gruntu, zmodernizowany bazar będzie znajdować się bowiem częściowo na działce drogowej, co wymaga działań miejskiego biura gospodarki nieruchomościami, Zarządu Dróg Miejskich i prawdopodobnie wojewody, bo ul. Grójecka jest drogą wojewódzką, a kiedyś planowano w tym miejscu skrzyżowanie. Sądzę więc, że spowoduje to poślizg i realny termin to początek 2010 r. - powiedział "TRYBUNIE".

Poinformował także, że przebudowę - wstępna koncepcja przewiduje dwie hale, a między nimi część targowiskową - sfinansuje w całości miasto, a kupcy będą wynajmować stanowiska. Należy się liczyć, że nie wszyscy się zmieszczą, planowane jest 500 - 700 miejsc, a dziś przy Banacha działa ok. 700 podmiotów.

Poczęcie modernizacji targowiska koło Hali Banacha nastąpiło w 1999 r. - wtedy to zarząd Ochoty przedstawił pierwszą koncepcję, sprawa została jednak odłożona, bo miasto procesowało się o własność gruntu. Później wyłoniono w przetargu firmę, która miała zarządzać targowiskiem, a także przedstawić projekt modernizacji i zrealizować go. Nic z tego nie wyszło, bo ekipa prezydenta Kaczyńskiego umowę unieważniła, a zarządzanie powierzyła spółce GGKO. Władze dzielnicy zobowiązały się do przedstawienia nowej koncepcji modernizacji i jej harmonogramu do października 2004 r. Miała ona zostać ustalona "w porozumieniu z zainteresowanymi, tj. mieszkańcami dzielnicy i środowiskami kupieckimi". Harmonogram został odłożony na dwa lata, a porozumienie z kupcami, którzy przedstawiali nawet propozycję budowy obiektu na własny koszt, w ogóle.

Są oni kompletnie zaskoczeni decyzjami miasta. - Nie zrezygnowaliśmy z uczestnictwa w modernizacji. Domagamy się umożliwienia kupcom, którzy wyrażą na to chęć, współfinansowania inwestycji, co jest gwarancją ich podmiotowości. A także imienne promesy zapewniającej powrót na targowisko, zwłaszcza posiadaczom pawilonów oraz wskazanie, na rok przed rozpoczęciem prac, terenu zastępczego i zapewnienie przeniesienia się na koszt inwestora - mówi Bożena Kolba, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kupców i Drobnej Wytwórczości.

Doświadczenia kilku innych stołecznych targowisk uczą, jak trudno jest je zmodernizować metodą siłową, bez porozumienia z użytkownikami. Długi poród może się więc przedłużyć bardziej.

powrót...