LOGO
foto foto Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kupców i Drobnej Wytwórczości
ul. Bakalarska 11, 02-212 Warszawa
do korespondencji ul.Sękocińska 13 lok.4, 02-313 Warszawa
tel.: (22) 846 07 34, (22) 846 51 79 fax: (22) 868 05 41, e-mail: adres
foto foto
Działalność
wsk nasze cele
wsk aktualności
wsk naszym zdaniem
wsk fotogaleria
Stowarzyszenie
wsk władze
wsk statut, regulaminy
wsk kontakt
wsk jak wstąpić?
wsk nr konta
Warto zajrzeć
wsk media o kupcach
wsk ważne linki
MEDIA O KUPCACH
Co zrobią z bazarem 2006-10-24

W połowie przyszłego roku firmie Damis wygasa umowa dzierżawy targowiska na Stadionie Dziesięciolecia. Decyzja o przeniesieniu bazaru już zapadła, ale o jego nowej lokalizacji zdecyduje nowy prezydent Warszawy. Kandydaci prezentują różne pomysły, ale co do jednego są zgodni: jeden z największych bazarów w Europie raczej nie powinien opuszczać Pragi.

Marcin Przewoźniak
Dziennik, 24. października 2006 r.

Przeprowadzka Jarmarku Europa będzie z pewnością największą operacją logistyczną w historii Warszawy. Wystarczy bowiem powiedzieć, że handluje tam ponad 5 tys. firm i sprzedawców, a targowisko daje pracę kilkudziesięciu tysiącom ludzi: dostawcom, sprzedawcom, pracownikom malej gastronomii.

Według danych Damisu z 2001 r. obroty handlowe Jarmarku osiągnęły wartość 500 mln zł (w rekordowym 1999 r. - 1,9 mld zł), ale policja szacowała je raczej na 12 mld zł.

Sztabowcy kandydatów na prezydenta Warszawy przyznają, że sprawa jest delikatna.

- Trzeba zapewnić handlowcom miejsca pracy, a jednocześnie nie wolno mieszkańcom jakiejś dziel-nicy fundować znienacka pod oknami megabazaru - przyznaje osoba z otoczenia p.o. prezydenta Warszawy, Kazimierza Marcinkiewicza. Funkcjonowanie targowiska oznacza nie tylko góry śmieci, ale też zakorkowanie okolicznych ulic i wzrost przestępczości.

Dlatego kandydaci szukają z jednej strony terenów w obrębie miasta, z drugiej zaś - jak najdalszych od dużych skupisk mieszkańców. Hanna Gronkiewicz-Waltz proponuje na przykład przeprowadzkę na nieużytki i ogródki działkowe pomiędzy ulicami Objazdową i Kawęczyńską a wałem kolejowym na Pradze Północ.

Sztab Kazimierza Marcinkiewicza rozważa kilka lokalizacji. Wśród nich są tereny poprzemysłowe pomiędzy ul. Mińską a magistralą kolejową. Rozważana jest jeszcze lokalizacja na Targówku Fabrycznym w okolicach ulicy Zabranieckiej.

Jarmark daje pracę tysiącom ludzi, ale podnosi kryminalne statystyki w stolicy. Tylko w latach 1995 - 2001 w związku z nielegalnym handlem i innymi popełnianymi tam przestępstwami wszczęto 25 tys. postępowań prokuratorskich. Do tej pory zarekwirowano tam ponad 10 mln pirackich płyt CD i kaset wideo.


Marek Borowski, kandydat lewicy - Musimy się zastanowić.
Rozumiem, że kampania wyborcza ma swoje prawa. Nie należy jednak zgłaszać propozycji nie tylko nieprzemyślanych, ale wręcz nieracjonalnych.
Moja decyzja zależeć będzie od planu zagospodarowania przestrzennego terenu Stadionu Dziesięciolecia i terenów przyległych, konsultacji z architektami i kupcami oraz zdania warszawiaków w tej sprawie. Pytanie, gdzie przenieść targowisko ze Stadionu Dziesięciolecia, uważam dziś za przedwczesne.

Hanna Gronkiewicz-Waltz, kandydatka PO - Bazar na Szmulki
Nie mam zamiaru walczyć z bazarami. Jarmark Europa jest potrzebny, powinien jednak trafić na Szmulki. Od zarania dziejów Praga ma handlowy charakter i targowiska funkcjonują w tej dzielnicy znakomicie. Lokalizacja na terenach kolejowych jest oczywiście jedną z możliwych opcji. Na pewno jednak Jarmark pozostanie na Pradze.
(Kandydatka zaznaczyła lokalizację na Szmulkach na mapie "Warszawa moich marzeń", która jest wizualizacją jej programu wyborczego - przyp. red.).

Kazimierz Marcinkiewicz, kandydat PiS - Zdecydowanie na Pradze
Rozważamy kilka możliwych lokalizacji Jarmarku Europa, wszystkie raczej na obrzeżach miasta i zdecydowanie na praskim brzegu Wisły. Nie chcemy ich teraz ujawniać, ponieważ zamierzamy najpierw skonsultować te pomysły z kupcami.
Pragniemy poznać ich opinie, by mieli poczucie, że współdecydują o swej przyszłości. Nie chcemy narzucać im administracyjnej decyzji i rządzić polityką faktów dokonanych.

powrót...