LOGO
foto foto Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kupców i Drobnej Wytwórczości
ul. Bakalarska 11, 02-212 Warszawa
do korespondencji ul.Sękocińska 13 lok.4, 02-313 Warszawa
tel.: (22) 846 07 34, (22) 846 51 79 fax: (22) 868 05 41, e-mail: adres
foto foto
Działalność
wsk nasze cele
wsk aktualności
wsk naszym zdaniem
wsk fotogaleria
Stowarzyszenie
wsk władze
wsk statut, regulaminy
wsk kontakt
wsk jak wstąpić?
wsk nr konta
Warto zajrzeć
wsk media o kupcach
wsk ważne linki
MEDIA O KUPCACH
Kupcy z placu Defilad liczą pieniądze 2006-11-29

Dzierżawa gruntu pod kupiecki dom handlowy na środku placu Defilad w zawieszeniu. Ustępujący komisarz miasta Kazimierz Marcinkiewicz nie podpisze decyzji w tej sprawie.

Małgorzata Zubik
Gazeta Wyborcza, 29. listopada 2006 r.

Ratusz zawiesił negocjacje z kupcami, a problemem zajmie się już nowa prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Chodzi o kontrowersyjną decyzję ekipy PiS, która w specjalny sposób traktuje dawnych handlarzy z łóżek i szczęk w centrum, a dziś kupców z blaszanej hali na rogu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej.

Wiosną Rada Warszawy uchwaliła, że spółka Kupieckie Domy Towarowe bez przetargu dostanie w 30-letnią dzierżawę inny fragment pl. Defilad na wysokości ul. Złotej po sąsiedzku z teatrem muzycznym planowanym przez biznesmena Marka Mikuśkiewicza. Już były prezydent Warszawy Lech Kaczyński uważał, że polskim drobnym przedsiębiorcom należy się miejsce w ścisłym centrum Warszawy. W wolnorynkowej konkurencji nie mieliby szans, dlatego ratusz postanowił kupców uprzywilejować.

Przed wyborami w sprawie dzierżawy odbywały się z nimi kolejne rozmowy. Negocjacje były nerwowe i nie przyniosły sukcesu.

Kupcy mają pretensje do urzędników. Nie zgodzili się ani na poręczenie kredytu na budowę nowego domu towarowego, ani na zwrot wydatków na budynek pod dyktando kupców. - Liczymy, że to, czego przez cztery lata nie zrobiły rządzący z PiS, zrobi teraz Hanna Gronkiewicz-Waltz - mówi prezes KDT Dariusz Połeć. - Na spotkaniu przedwyborczym mówiła, że podoba jej się nasz pomysł. Chcielibyśmy, żeby umowa była podpisana w taki sposób, żeby ta inwestycja mogła powstać. Rozwiązania są różne. Dla nas najlepiej byłoby, gdyby miasto przekazało nam teren aportem. Nie jesteśmy przecież gorsi od ING [to firma, która buduje Złote Tarasy na terenie wniesionym do spółki aportem przez byłą gminę Centrum].

Prezes Połeć zapewnia, że kupcy są gotowi do inwestycji. Głosowali już za tym, by wpłacać na budowę pieniądze. Najwięcej z nich ma zapłacić 54 tys. zł, ale pieniędzy zbierać jeszcze nie zaczęto.

- Skąd ci ludzie tyle wezmą? - dziwi się jeden z właścicieli stoiska w KDT. Nie chce podać nazwiska w obawie przed władzami spółki. - Handel idzie słabo. Większość kupuje towar na Stadionie Dziesięciolecia i to potem sprzedaje. Nawet jak dom towarowy powstanie, to trzeba go jeszcze utrzymać. Przecież w centrum powinny być najlepsze marki, a nie to, czym się handluje w hali.

Prezes Połeć nie przejmuje się obawami kupców. - Ci, którzy nie chcą wejść w ten interes, już zrezygnowali. Sprzedali swoje udziały. Było takich osób kilkadziesiąt. Reszta jest zdeterminowana - zapewnia.

Nowy dom towarowy ma kosztować ok. 125 mln zł, bez kredytu inwestycja się nie zacznie. Co zrobi Hanna Gronkiewicz-Waltz? Na razie wypoczywa po kampanii wyborczej. Przed wyborami zapowiadała, że będzie przestrzegać zobowiązań podjętych przez ratusz. - Na pewno jednak decyzję podejmie, dopiero gdy dokładnie zapozna się z dokumentami w tej sprawie - mówi Jacek Kozłowski, szef sztabu wyborczego nowej pani prezydent.

wsk powrót...