LOGO
foto foto Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kupców i Drobnej Wytwórczości
ul. Bakalarska 11, 02-212 Warszawa
do korespondencji ul.Sękocińska 13 lok.4, 02-313 Warszawa
tel.: (22) 846 07 34, (22) 846 51 79 fax: (22) 868 05 41, e-mail: adres
foto foto
Działalność
wsk nasze cele
wsk aktualności
wsk naszym zdaniem
wsk fotogaleria
Stowarzyszenie
wsk władze
wsk statut, regulaminy
wsk kontakt
wsk jak wstąpić?
wsk nr konta
Warto zajrzeć
wsk media o kupcach
wsk ważne linki
MEDIA O KUPCACH
Zielony Park Handlowy powstanie na Targówku 2006-12-07

W lutym otwarte zostanie ostatnie centrum handlowe w stolicy - Złote Tarasy. Nowe sklepy przykryje dach porośnięty trawą. Nie oznacza to jednak końca budowy świątyń handlu. Teraz rozwijać się będą tzw. parki handlowe.

Daniel Zyśk
Życie Warszawy, 7. grudnia 2006 r.

Co to takiego? To najczęściej parterowe budynki zlokalizowane na obrzeżu miasta, do których dojeżdża się samochodem.

Zielono mi

Właśnie obiekt tego typu zostanie otwarty jesienią 2007 roku przy ul. Głębockiej, nieopodal istniejącego już tradycyjnego Centrum Handlowego Targówek. Na działce o powierzchni prawie dziesięciu hektarów już ruszyły pierwsze prace budowlane. Wczoraj uroczyście wmurowano kamień węgielny.

- Nie bez powodu naszą inwestycję nazwaliśmy Zielony Park Handlowy. Budynki będą miały zielone dachy, skwery i trawniki - mówi Beata Kokeli, członek zarządu firmy TKDevelopment, która jest inwestorem przedsięwzięcia. Skąd ta nagła dbałość o ekologię?

- Chcemy wpisać się w okolicę, w pobliżu jest las, a i ludzie oczekują już czegoś więcej niż zakupów w zwykłych budynkach - przekonuje Beata Kokeli.

Okazuje się jednak, że powodem zamiłowania inwestora do zieleni jest też konieczność wpisania się w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który w tym miejscu przewiduje 50 proc. powierzchni zielonej. Firma musiała się dostosować do tego warunku, aby otrzymać pozwolenie na budowę.

Znane marki

Wczoraj poznaliśmy pierwszych najemców. Swoje wielkopowierzchniowe sklepy na pewno otworzą tu Saturn (sprzęt RTV-AGD), TTW Opex (materiały wykończeniowe) oraz Black Red White (meble). Będzie też market Biedronka oraz serwis Norauto. Prawdopodobnie także sklep z wyposażeniem wnętrz Jysk.

Będzie sukces?

Pomysłodawcy przedsięwzięcia i najemcy są pewni sukcesu. - Na Targówku budowanych jest wiele nowych mieszkań, sprowadzą się tu młodzi ludzie, którzy będą szukać materiałów do aranżacji wnętrz - mówi Beata Kokeli. - Przeprowadziliśmy badania, z których wynika, że jest jeszcze miejsce na takie przedsięwzięcie jak nasze.

Dobrej myśli jest też Tomasz Niedziela, dyrektor ds. rozwoju sieci Staurn.

- Dzięki zlokalizowaniu w pobliżu sklepów z podobnym asortymentem ludzie będą mieli możliwość porównania cen - twierdzi. Konkurencja jednak nie śpi. W pobliżu, przy ul. Radzymińskiej, rozwija się podobny park handlowy, którego inwestorem jest Ikea.

- Na razie powstała Domoteka, ale myślimy już o kolejnych etapach rozwoju - mówi Joanna Łozińska, rzecznik Ikei.

Park handlowy Ikea również nie będzie jednolitą blaszaną halą. Pojawią się obiekty mające służyć rekreacji. - Centra handlowe przestały już pełnić rolę wyłącznie handlowe - mówi rzecznik Ikei.

Jeszcze outlety

W Warszawie i jej okolicach powstaną także (oprócz parków handlowych) nowe outlety, czyli sklepy proponujące wyprzedaże i końcówki serii. W przyszłości tego typu kompleksy mają powstać na Żeraniu (plany hiszpańskiej firmy Neinver) oraz w Łomiankach (Premium Real Estate Development).


[2 pytania]
1. ILE WYNIESIE KOSZT BUDOWY ZIELONEGO PARKU?
140 mln zł.
2. ILE BĘDZIE KLIENTÓW?
Sąsiednie Centrum Handlowe Targówek odwiedza rocznie ok. ośmiu mln ludzi.

wsk powrót...