LOGO
foto foto Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kupców i Drobnej Wytwórczości
ul. Bakalarska 11, 02-212 Warszawa
do korespondencji ul.Sękocińska 13 lok.4, 02-313 Warszawa
tel.: (22) 846 07 34, (22) 846 51 79 fax: (22) 868 05 41, e-mail: adres
foto foto
Działalność
wsk nasze cele
wsk aktualności
wsk naszym zdaniem
wsk fotogaleria
Stowarzyszenie
wsk władze
wsk statut, regulaminy
wsk kontakt
wsk jak wstąpić?
wsk nr konta
Warto zajrzeć
wsk media o kupcach
wsk ważne linki
MEDIA O KUPCACH
Ratusz kupców nie ruszy 2006-12-15

Nowe władze w ratuszu tak jak ich poprzednicy zamierzają bez przetargu wydzierżawić kupcom działkę pod budowę domu handlowego na pl. Defilad.

Z prezydent Hanną Gronkiewicz-Waltz rozmawiał Michał Wojtczuk
Gazeta Wyborcza, 15. grudnia 2006 r.

Chodzi o działkę przy ul. Marszałkowskiej, tuż obok północnego wyjścia ze stacji metra Centrum. To liczący ok. 6 tys. m kw. teren, według szacunków wart przynajmniej 50 mln zł. Rada Warszawy ubiegłej kadencji w marcu postanowiła wydzierżawić go bez przetargu kupcom z hali Kupieckich Domów Towarowych na 30 lat. Na tym gruncie mieli oni postawić swój nowy siedmiopiętrowy dom handlowy. Po przeprowadzce stary blaszak ma zostać rozebrany.

Michał Wojtczuk: Miasto obiecało kupcom wydzierżawić grunt dlatego, że zapewniali, iż sami będą w stanie zbudować tam dom handlowy za 100 mln zł. Teraz okazuje się, że budynek kosztować będzie 125 mln, a pieniądze kupców na tę inwestycję nie wystarczą. Co Pani jako nowy prezydent zamierza zrobić?

Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy: Cóż, miasto złożyło im zobowiązanie. Zbyt często nie dotrzymywano u nas zobowiązań poprzednich władz. Dobry obyczaj nakazuje uznać je za wiążące. Teraz pozostaje kwestia ustalenia warunków, na jakich tę umowę należy zawrzeć.

Radni ubiegłej kadencji zadecydowali o wydzierżawieniu gruntu kupcom bez przetargu, przekonując, że w ten sposób wesprą drobny polski handel. Pani Prezydent deklaruje, że jest gotowa podpisać z kupcami umowę na dzierżawę, jeśli znajdą inwestora, który pomoże im sfinansować budowę domu handlowego. To będzie oznaczało wpuszczenie bez przetargu na pl. Defilad nie tylko drobnego polskiego handlu, ale i wielkiej firmy. Jaki to ma sens? Zamiast wesprzeć drobny rodzimy handel, można w ten sposób podarować cenny grunt potężnej korporacji.

- Nie wiadomo, jaki to będzie inwestor. Poczekajmy na biznesplan kupców.

Trudno oczekiwać, żeby brakujące kilkadziesiąt milionów złotych dostarczyła kupcom jakaś drobna polska firma.

- Nie uprzedzajmy faktów. Decyzja zapadnie po zapoznaniu się z biznesplanem.

Może lepiej tę działkę wystawić na licytację? Niedawno sprzedane w ten sposób dwie zajezdnie przyniosły ponad 700 mln zł, jedną dziesiątą budżetu.

- Po pierwsze, nie możemy co pół roku zmieniać zdania. Po drugie, nie wszystko należy puścić na kompletnie wolny rynek. To sprawiłoby, że w centrum miasta powstawałyby ciągle tylko takie same banki czy domy handlowe. Tu powinno być także miejsce dla innych obiektów, takich jak kupiecki dom towarowy. Tak jest na przykład w Rzymie, tam w centrum działają różne podmioty.
Miasto straci na domu kupieckim
mpw

W marcu przeciwko wydzierżawieniu gruntu na pl. Defilad kupcom zagłosowało tylko kilku radnych. Jeden z nich - Piotr Ciompa z klubu PiS - mówił wtedy "Gazecie": - Kupcy najpewniej nie sprostają tej inwestycji. Na budowę będą musieli zaciągnąć ogromny kredyt (...). Już na starcie mogą dojść do wniosku, że sami nie dadzą rady spłacić kredytu, i od razu wynajmą część domu towarowego. Jeśli tak się stanie, okaże się, że miasto preferuje grupę ludzi, którzy wcale nie zamierzają ograniczać się do deklarowanej oficjalnie działalności handlowej.

Michał Wojtczuk: - Ma Pan satysfakcję, że trafnie przewidział rozwój sytuacji?

Piotr Ciompa: - Żadnej. Gdybym był radnym, mógłbym przynajmniej krzyczeć i zbijać na tym jakieś punkty. Ale radnym nie jestem. Realizuje się najgorszy scenariusz: miasto swoim majątkiem będzie wspierać dużego inwestora. To przecież tylko kwestia czasu, kiedy partner finansowy kupców przy pomocy prawników biorących po 200 dol. za godzinę oszuka kupców. W najlepszym razie wykupi ich udziały, przejmując cenną działkę na pl. Defilad. To zresztą ciekawe, że do tej umowy tak parł PiS, a teraz sfinalizuje ją Platforma Obywatelska.

wsk powrót...