LOGO
foto foto Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kupców i Drobnej Wytwórczości
ul. Bakalarska 11, 02-212 Warszawa
do korespondencji ul.Sękocińska 13 lok.4, 02-313 Warszawa
tel.: (22) 846 07 34, (22) 846 51 79 fax: (22) 868 05 41, e-mail: adres
foto foto
Działalność
wsk nasze cele
wsk aktualności
wsk naszym zdaniem
wsk fotogaleria
Stowarzyszenie
wsk władze
wsk statut, regulaminy
wsk kontakt
wsk jak wstąpić?
wsk nr konta
Warto zajrzeć
wsk media o kupcach
wsk ważne linki
MEDIA O KUPCACH
Stadion tylko rządowy 2007-01-13
Jeżeli rząd Jarosława Kaczyńskiego nie znajdzie szybko pieniędzy w budżecie, to rozgrywki Euro 2012 ominą Warszawę. Warszawa nie dołoży się do budowy Stadionu Narodowego. Hanna Gronkiewicz-Waltz twierdzi, że nie pozwalają jej na to przepisy. Ministerstwo Sportu jest jednak zdeterminowane. - Zrobimy wszystko, aby znaleźć pieniądze na tę inwestycję - usłyszeliśmy od rzecznika resortu.

Radosław Górecki
Dziennik, 13. stycznia 2007 r.

O tym, że nowa prezydent Warszawy jest niechętna współfinansowaniu budowy Stadionu Narodowego w miejscu działającego dziś Jarmarku Europa, "Dziennik" poinformował już w grudniu. Teraz Hanna Gronkiewicz-Waltz znalazła kolejny argument przeciw dokładaniu się do rządowej inwestycji. - Z wiceprezydentami analizowaliśmy każdą propozycję budżetu z różnymi opiniami. Otrzymaliśmy dokument od Regionalnej Izby Obrachunkowej, z którego wynika, że miasto nie może finansować budowy na Stadionie Dziesięciolecia z budżetu miasta, bo jest to inwestycja rządowa. Takie są przepisy - uważa prezydent Warszawy.

Stawia to w niekomfortowej sytuacji rząd, który liczył, że stolica dołoży do budowy 20 proc. potrzebnych środków. Inwestycja ma pochłonąć około 1,2 mld zł. - Rząd i Ministerstwo Sportu są zdeterminowane, żeby stadion powstał - powiedziała "Dziennikowi" Katarzyna Doraczyńska, rzeczniczka Ministerstwa Sportu. I dodaje: - Nie ukrywam, że mimo braku wsparcia' finansowego Warszawa i tak będzie musiała zaangażować się w realizację tego projektu. Przecież szybko trzeba rozwiązać problem z kupcami, po stronie miasta będą też wszystkie kwestie związane z wydawaniem pozwoleń. Liczymy na dobrą współpracę.

Brak wsparcia finansowego Warszawy może opóźnić realizację inwestycji na stadionie. Oznaczałoby to, że skończyłby się marzenia stolicy o Euro 2012. Tego jednak nie obawia się Kamil Wnuk, rzecznik prasowy sztabu projektu Euro 2012. - Wierzę, że stadion powstanie. W dokumentacji, którą złożyliśmy do UEFA, to nie Warszawa, ale rząd Polski udzielił gwarancji na jego wybudowanie. W dokumentacji nie było mowy, skąd będą pochodziły pieniądze - mówi Kamil Wnuk. Jego zdaniem przygotowania do budowy powinny ruszyć już wiosną tego roku, a jesienią mogłaby zacząć się rozbiórka Stadionu Dziesięciolecia. Czy tak będzie? Tego nie wiadomo. Katarzyna Doraczyńska nie mogła jeszcze potwierdzić terminu rozpoczęcia prac. Nie ukrywa jednak, że współpraca z miastem przyspieszyłaby start budowy.


Co mówili:

JAROSŁAW KACZYŃSKI:
"To dzięki osobistej decyzji Kazimierza Marcinkiewicza stolica zaangażuje się w tę budowę".
26.10.2006 r.

HANNA GRONKIEWICZ-WALTZ:
"Mamy dokument od RIO, z którego wynika, że miasto nie może finansować budowy na Stadionie Dziesięciolecia z budżetu miasta, ponieważ jest to inwestycja rządowa. Takie są przepisy".
11.01.2007 r.


Warszawiacy o decyzji Hanny Gronkiewicz-Waltz

Bartłomiej Dudziński, 26 lat, informatyk
-To, że Hanna Gronkiewicz-Waltz nie może znaleźć pieniędzy na tak ważną inwestycję jak Stadion Narodowy, jest pierwszym dowodem na to, że nie radzi sobie jako prezydent stolicy. To zawód dla jej wyborców.

Wioletta Wachowicz, 33 lata, prawniczka
Pani Gronkiewicz-Waltz jest specjalistą od finansów i to jej zadanie, żeby znaleźć pieniądze na stadion. Byłby on przecież nie tylko reklamą dla Polski i Warszawy, lecz także inwestycją na przyszłość, której koszty na pewno by się zwróciły.

Karol Pieróg, 20 lat, student historii
Choć jest to inwestycja rządowa, to moim zdaniem prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna zrobić wszystko, aby stadion powstał. Jeżeli nie będzie stadionu, to mieszkańcy stolicy na pewno będą rozczarowani.

Danuta Jóźwiak, 63 lata, emerytka
Mam wnuki, które byłyby bardzo zawiedzione, jeśli stadion nie zostanie wybudowany. Ta inwestycja jest ważna ze względu na młodzież, wzbudzałby w niej zainteresowanie sportem, wartościowym współzawodnictwem.

Katarzyna Górska, 31 lat, pracownik teatru
Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna jasno wytłumaczyć warszawiakom, dlaczego nie chce dać pieniędzy na stadion. Zasłanianie się paragrafami nie jest dla mnie żadnym wyjaśnieniem.

Notowała: Danuta Wolak


wsk powrót...