LOGO
foto foto Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kupców i Drobnej Wytwórczości
ul. Bakalarska 11, 02-212 Warszawa
do korespondencji ul.Sękocińska 13 lok.4, 02-313 Warszawa
tel.: (22) 846 07 34, (22) 846 51 79 fax: (22) 868 05 41, e-mail: adres
foto foto
Działalność
wsk nasze cele
wsk aktualności
wsk naszym zdaniem
wsk fotogaleria
Stowarzyszenie
wsk władze
wsk statut, regulaminy
wsk kontakt
wsk jak wstąpić?
wsk nr konta
Warto zajrzeć
wsk media o kupcach
wsk ważne linki
MEDIA O KUPCACH
Ratusz obiecuje kupcom 2007-02-02

Miasto chce iść na rękę kilkunastu tysiącom kupców z targowisk całej Warszawy. Obiecuje długie umowy dzierżawne i pomoc w modernizacji bazarów

Małgorzata Zubik
Gazeta Wyborcza, 2. lutego 2007 r.

Wczoraj w urzędzie przy ul. Miodowej odbyła się pierwsza tura rozmów. Najliczniej pojawili się kupcy ze Stadionu Dziesięciolecia. Pali im się grunt pod nogami, bo rząd planuje budowę Stadionu Narodowego i handel z korony stadionu ma zniknąć. - Kupcy chcą nadal handlować blisko Stadionu Dziesięciolecia - mówi Bożenna Kolba, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kupców i Drobnej Wytwórczości. - Wystąpili do premiera, prowadzą rozmowy z posłami PiS. Jest wola, żeby kupcy tam pozostali. Oczywiście akceptują Stadion Narodowy. Chcą jedynie za własne pieniądze wybudować obiekt gdzieś na obrzeżach.

Decyzja należy do rządu. Kupcy mają spotkać się w najbliższych tygodniach m.in. z ministrem sportu, liczą też na rozmowy z ministrem skarbu. Miasto ze swojej strony zaproponowało parę miejsc, w których mogliby coś, wybudować, gdy do porozumienia nie dojdzie. M.in. są to okolice Dworca Wschodniego obok Kijowskiej.

A co z pozostałymi kupcami? W Warszawie handlują w kilkudziesięciu miejscach. Andrzej Jakubiak, zastępca prezydenta Warszawy, mówi: - Trzeba skończyć z tymczasowością. Kupcy od roku 1990 mają co rok przedłużane umowy. Tak nie może być. Przez to mamy tymczasowe budki, szczęki, a kupcom trudno prowadzić działalność gospodarczą.

Dlatego władze miasta wyznaczyły urzędnika, który zajmie się wyłącznie targowiskami. Trzeba sprawdzić ich stan prawny, zbadać, czy są roszczenia, jaki jest plan miejscowy. Tam, gdzie miasto planuje utrzymanie targowisk, obiecuje kupcom 5-, 10-letnie umowy. Wtedy wyłożą pieniądze na modernizację bazarów. Ratusz będzie stawiać pewne warunki, np. jak takie obiekty mają wyglądać.

- Kupcy mają pieniądze, mają projekty i potrafią zarządzać targowiskami - zapewnia Bożenna Kolba - Potrzeba nam tylko umów i terenów. W ciągu trzech tygodni ma być gotowa inwentaryzacja.

Wiceprezydent Jakubiak myśli też o rozwiązaniu kłopotów z handlem ulicznym. Lekiem na uliczne stragany oblegające centrum stolicy mają być bazary lotne. - Myślimy o wyznaczeniu miejsc i czasu handlu, np. od 6 rano do 8.30 gdzieś na rogach ulic, w bocznych uliczkach. Poza wyznaczonymi miejscami i godzinami handel byłby usuwany - tłumaczy wiceprezydent.


wsk powrót...