LOGO
foto foto Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kupców i Drobnej Wytwórczości
ul. Bakalarska 11, 02-212 Warszawa
do korespondencji ul.Sękocińska 13 lok.4, 02-313 Warszawa
tel.: (22) 846 07 34, (22) 846 51 79 fax: (22) 868 05 41, e-mail: adres
foto foto
Działalność
wsk nasze cele
wsk aktualności
wsk naszym zdaniem
wsk fotogaleria
Stowarzyszenie
wsk władze
wsk statut, regulaminy
wsk kontakt
wsk jak wstąpić?
wsk nr konta
Warto zajrzeć
wsk media o kupcach
wsk ważne linki
MEDIA O KUPCACH
Burza w składach budowlanych na Bartyckiej 2007-04-17

Ponad 300 przedsiębiorców, którzy handlują materiałami budowlanymi przy Bartyckiej 26, traci grunt pod nogami. Z dnia na dzień dostają podwyżki za dzierżawę pawilonów i boją się o swoje miejsca pracy

Małgorzata Zubik
Gazeta Wyborcza, 17. kwietnia 2007 r.

Chyba nie ma warszawiaka, który nie skojarzyłby ul. Bartyckiej z ogromnym składem budowlanym. Na terenach dawnej wystawy budownictwa dziś działa kilka instytucji. Jedną z nich jest Centralny Ośrodek Informacji Budownictwa. Ma tu ponad 7,5 hektara. Przedsiębiorcom dzierżawi grunt pod pawilony, które sami przed laty zbudowali. Wynajmuje też stoiska we własnych obiektach. Działalność prowadzi tu ponad 300 firm.

Deweloper czy supermarket?

Od kilku dni wśród najemców wrze. - Za metr kwadratowy magazynu płaciłem 22 zł netto, teraz cena ma wzrosnąć do 46 zł - opowiada Jacek Niedziński. Na Bartyckiej pracuje kilkanaście lat, od pięciu prowadzi własną firmę. Jeśli nie podpisze nowej umowy w ciągu dwóch tygodni, musi się wyprowadzić.

Aleksander Herc, który w latach 80. za własne pieniądze wybudował pawilon, podkreśla: - Rozumiemy, że wzrastają koszty utrzymania. Jesteśmy gotowi na 10-15 proc. podwyżki rocznie, ale nie na tak gwałtowne z dnia na dzień. Niektórym czynsz wzrósł o 400 proc. Dla przedsiębiorców to cios.

Jest jeszcze jedna kwestia: najemcy boją się o przyszłość pawilonów przy Bartyckiej. Atrakcyjne grunty mogą np. stać się kąskiem dla potężnej sieci handlowej związanej z budownictwem albo dla dewelopera. Co prawda obowiązujący plan miejscowy dopuszcza tu tylko usługi i handel, ale można go przecież zmienić. - A wtedy mamy 30 dni na rozebranie naszych pawilonów. Nie możemy pracować w niepewności - skarżą się przedsiębiorcy.

Czekając na prywatyzację

Ośrodek budownictwa jest państwowym przedsiębiorstwem po przejściach. Wojewoda mazowiecki oddelegował do kierowania firmą zarządcę komisarycznego, który robi porządki po poprzednikach. Najemcy narzekają, że nie ma dla nich czasu. Nie wiedzą, co planuje. Wczoraj zyskali obietnicę, że lada dzień komisarz zwoła zebranie.

Witold Kossakowski z ośrodka zapewnia, że podwyżki to konieczność. Jego zdaniem w sporej części umów stawki były zaniżone. Bywało, że najemca płacił tylko 6 zł za m kw. a przecież to tylko trzy kilometry od Pałacu Kultury. Teraz firma wprowadza stawki rynkowe [od 23 do 80 zł netto za m kw.], które zależą od lokalizacji pawilonu. Np. na piętrach czynsz ma być obniżony. Spore podwyżki dostało zdaniem Kossakowskiego kilkadziesiąt osób, czyli stosunkowo niewielka część przedsiębiorców.

Co dalej z terenem wystawy? Ośrodek budownictwa myśli o modernizacji i budowie dwóch dużych pawilonów. Sa plany, by udziały w nich przejęli ci przedsiębiorcy, którzy będą musieli usunąć się, by zrobić miejsce pod nowe obiekty. - Ale to pieśń przyszłości, na to potrzebne są pieniądze - słyszymy.

Do końca czerwca przedsiębiorstwo ma przygotować dokumenty potrzebne do prywatyzacji. Jak postąpi nowa spółka, nie wiadomo. Wczoraj kilkudziesięciu przedsiębiorców odmówiło przyjęcia warunków nowych umów. Postanowili też, że zawiążą stowarzyszenie, które będzie reprezentowało ich interesy. Na razie nie wspominają, że przy Bartyckiej zdrożeją materiały budowlane. Jednak niektórzy obawiają się, że będą musieli stąd przenieść interes.

wsk powrót...