LOGO
foto foto Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kupców i Drobnej Wytwórczości
ul. Bakalarska 11, 02-212 Warszawa
do korespondencji ul.Sękocińska 13 lok.4, 02-313 Warszawa
tel.: (22) 846 07 34, (22) 846 51 79 fax: (22) 868 05 41, e-mail: adres
foto foto
Działalność
wsk nasze cele
wsk aktualności
wsk naszym zdaniem
wsk fotogaleria
Stowarzyszenie
wsk władze
wsk statut, regulaminy
wsk kontakt
wsk jak wstąpić?
wsk nr konta
Warto zajrzeć
wsk media o kupcach
wsk ważne linki
MEDIA O KUPCACH
Znowu jest kłopot z kupcami na pl. Defilad 2007-04-21

Ratusz nie może wydzierżawić Kupieckim Domom Towarowym gruntu na pl. Defilad. Jeśli to zrobi, złamie prawo. Decyzję radnych o przekazaniu kupcom działki bez przetargu zaskarżył mecenas Edwin Góral.

Małgorzata Zubik
Gazeta Wyborcza, 21. kwietnia 2007 r.

- W tej sytuacji nie możemy z kupcami podpisać umowy dzierżawy - mówi nam Andrzej Jakubiak, zastępca prezydenta Warszawy.

Jeśliby dziś, bez rozpoznania skargi miasto zdecydowało się na podpisanie umowy, natychmiast można by ją podważyć. Sprawa budzi ogromne emocje. Kupcy z hali na rogu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej chcą się przenieść do domu towarowego. Dopuszczają wyłącznie taką możliwość, że wybudują go na pl. Defilad. Kupcom na rękę poszli radni. Zgodzili się na to, żeby wydzierżawić im niezwykle cenną działkę w najlepszym punkcie stolicy bez przetargu, na 30 lat (naprzeciwko ul. Złotej). Uchwałę podjęli ponad rok temu. Umowa z KDT do dziś nie została podpisana, bo kupcy występowali z kolejnymi żądaniami. Chcieli zgody ratusza na ustanowienie hipoteki na dzierżawionej działce, by zaciągnąć kredyt w banku. Domagali się zwrotu nakładów na budynek w razie przerwania dzierżawy itd.

Skarga na radnych...

Dziś okazuje się, że sytuacja jest patowa. Uchwałę dającą ratuszowi zgodę na dzierżawę bez przetargu zaskarżył Edwin Góral. Wystąpił jako przedsiębiorca. Jego zdaniem uchwała "narusza elementarną zasadę równego traktowania wszystkich przedsiębiorców" i jest niezgodna z prawem.

Edwin Góral to prawnik znany ze szczególnych procesów. Gazety opisywały, jak dzięki jego kilkuletniej walce sąd zakwestionował pobieranie przez Bank Millennium opłat za wypłatę gotówki z konta. Doprowadził też do zakwestionowania przez Trybunał Konstytucyjny systemu płatnego parkowania w Polsce. "Gazeta Prawna" nadała mu za to tytuł Prawnika Roku. Głośna była też sprawa jego syna Radosława, który chciał przeprosin od prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego za to, że wysłał do Iraku polskie wojska.

Edwin Góral sądzi się też ze stolicą. Skarżył np. regulamin organizacyjny miasta odbierający kompetencje dzielnicom.

- O skardze na uchwałę dowiedziałem się niedawno - zapewnia wiceprezydent Jakubiak. - To jest bardzo poważny problem. Poinformuję o tym kupców. Złożyłem im uczciwą propozycję: miasto zbuduje budynek na pl. Defilad i wynajmie kupcom dwa piętra, a resztę wykorzysta na własne potrzeby. Oni nie chcą. Będziemy rozmawiać dalej.

...krąży po biurkach

Nie wiadomo, co dalej ze skargą mecenasa Górala. Złożył ją w biurze rady na początku lipca zeszłego roku, gdy nie poskutkowało jego wezwanie, aby Rada Warszawy usunęła naruszenie prawa. Jednak skarga zamiast trafić do WSA, ugrzęzła w ratuszu.

Marcin Bajko, p.o. dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami w urzędzie miasta, wyjaśnia: - Miejscy prawnicy uznali, że mecenas Góral ma szanse na wygranie sprawy. Dlatego przygotowaliśmy projekt takiej uchwały, która uchyla tę z marca. W ten sposób radni mogliby usunąć naruszenie prawa i sprawa w sądzie nie byłaby potrzebna.

Projekt miał trafić do biurka Kazimierza Marcinkiewicza, wówczas p.o. prezydenta Warszawy. Nie było klimatu na to, żeby radni zmienili decyzję.

Teraz ruch należy do przewodniczącego rady Lecha Jaworskiego (PO). Jak postąpi? Nie wiadomo, wczoraj obiecał tylko, że jak najprędzej zajmie się skargą.

Jakkolwiek sprawa by się nie potoczyła, miasto jest w dramatycznej sytuacji. Kupcy bezwzględnie muszą się wyprowadzić z tymczasowego blaszaka do końca 2008 r. Grunt pod halą jest potrzebny pod budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej i drugą linię metra.

Z mec. Edwinem Góralem nie udało nam się wczoraj skontaktować.

wsk powrót...