LOGO
foto foto Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kupców i Drobnej Wytwórczości
ul. Bakalarska 11, 02-212 Warszawa
do korespondencji ul.Sękocińska 13 lok.4, 02-313 Warszawa
tel.: (22) 846 07 34, (22) 846 51 79 fax: (22) 868 05 41, e-mail: adres
foto foto
Działalność
wsk nasze cele
wsk aktualności
wsk naszym zdaniem
wsk fotogaleria
Stowarzyszenie
wsk władze
wsk statut, regulaminy
wsk kontakt
wsk jak wstąpić?
wsk nr konta
Warto zajrzeć
wsk media o kupcach
wsk ważne linki
MEDIA O KUPCACH
Minister ustąpił kupcom 2007-05-17

Handlowcy będą mogli pracować na Stadionie Dziesięciolecia do końca września. Decyzją ministra sportu Tomasza Lipca zaskoczeni są wszyscy, nawet kupcy ze stadionu

Karol Kobos, Marcin Przewoźniak
Dziennik, 17. maja 2007 r.

Handel na Stadionie Dziesięciolecia miał się definitywnie zakończyć 30 czerwca. Ku zaskoczeniu wszystkich, także samych kupców, minister sportu Tomasz Lipiec zmienił wczoraj decyzję i zgodził się, by bazar działał trzy miesiące dłużej.

Kupcy będą jednak handlować na błoniach, a nie na koronie stadionu. Sami handlowcy spierają się natomiast między sobą o lokalizacje zaproponowane przez miasto i wojewodę.

Handlujący na Stadionie do ostatniej chwili wierzyli, że uda im się wytargować coś od resortu sportu i podlegającego mu Centralnego Ośrodka Sportu, który zarządza terenami wokół obiektu. I nie zawiedli się. Mimo zapowiedzi, że koniec czerwca to ostateczny termin na likwidację targowiska, minister Lipiec zgodził się na to, by handel trwał aż do września. Nie oznacza to jednak, że COS przedłuży umowę z firmą Damis, która od kilkunastu lat zarządza Jarmarkiem Europa. Ministerstwo chce, by COS ogłosił przetarg, do którego staną kupieckie stowarzyszenia.

- Cieszę się z decyzji ministra Lipca, choć żałuję, że kontaktuje się on z nami za pośrednictwem mediów -mówi Cezary Bunkiewicz, wiceprezes Polskiego Klubu Gospodarczego, jednego z kupieckich stowarzyszeń. - Trzymiesięczne przedłużenie umowy da nam czas na przygotowanie działki przy Marywilskiej i możliwość normalnego handlu jeszcze przez jakiś czas -dodał.

- Wreszcie ministrowi zmiękło serce i wykonał w naszą stronę pierwszy ważny gest. Dziękujemy mu za to, bo jego decyzja uspokoiła sytuację. Przez te trzy miesiące zdołamy się pozbierać, przeprowadzić, uruchomić na nowo działalność gospodarczą - mówi Dariusz Lipka z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kupców i Drobnej Wytwórczości.

W ocenie decyzji ministra kupcy są zgodni, natomiast coraz mocniej spierają się o to, gdzie chcą handlować w przyszłości. Bunkiewicz poinformował, że zarząd jego stowarzyszenia podjął uchwałę o ścisłej współpracy z Damisem przy pozyskaniu, zagospodarowaniu i użytkowaniu terenu przy ul. Marywilskiej. To jedna z lokalizacji zaproponowanych przez władze Warszawy, która przypadła do gustu części handlowców. Bardziej niż zaproponowana we wtorek przez wojewodę Jacka Sasina 12-hektarowa lokalizacja przy ul. Instalatorów na pograniczu Wioch i Ochoty. Wiceprezes Polskiego Klubu Gospodarczego uważa, że to miejsce jest zbyt małe.

- Na sam parking dla nas i dla klientów trzeba zarezerwować cztery hektary. Poza tym nie zmieścimy się tam wszyscy, najwyżej 400 - 500 stoisk - mówi Bunkiewicz. Jego zdaniem teren u zbiegu Marywilskiej i Płochocińskiej jest najlepszą z możliwych propozycji: - To ponad 40 hektarów należących do miasta. Wokół nie ma żadnych osiedli i blokowisk, więc nie będzie też protestów przeciw naszej obecności. Poza tym mamy szansę przeprowadzić się tam i zmieścić wszyscy.

Tymczasem porozumienie PKG i Damisu zaniepokoiło kupców z innych stowarzyszeń. Nie chcą słyszeć o Marywilskiej. - To miejsce nie wchodzi w grę. PKG z Damisem podpisują sobie jakieś porozumienia za naszymi plecami, to niepoważne - mówi Dariusz Lipka. I dodaje: - Kupcy, których reprezentuję, chcą się odłączyć od Damisu i PKG, założyć spółkę kupiecką na wzór KDT w centrum Warszawy. Z Damisem nie chcemy mieć już nic wspólnego. Będziemy kontynuować rozmowy z wojewodą o tym, czy ul. Instalatorów jest jedyną propozycją z tamtej strony. Nie mogę na razie powiedzieć, która lokalizacja byłaby dla nas najbardziej pożądana.


Tomasz Lipiec, minister sportu: Wyciągamy rękę w stronę kupców i władz Warszawy

KAROL KOBOS: Do tej pory Ministerstwo Sportu zapowiadało, że umowa z kupcami kończy się 30 czerwca. Skąd ta zmiana?

TOMASZ LIPIEC: Nie ma żadnej zmiany. Umowa z firmą Damis wygasa zgodnie z zapowiedzią i nie będzie przedłużona. Damis ma miesiąc na usunięcie blaszanych pawilonów z korony Stadionu Dziesięciolecia. Nasza propozycja skierowana jest bezpośrednio do stowarzyszeń zrzeszających zarejestrowanych kupców, którzy prowadzą legalną działalność. Do końca września będą mogli handlować wyłącznie na błoniach.

Czy to nie opóźni rozpoczęcia budowy Narodowego Centrum Sportu?

Na pewno nie. 1 sierpnia na i koronie stadionu zaczną się przygotowania do inwestycji. Musimy przeprowadzić ekspertyzy i zaplanować rozbiórkę, która ma ruszyć przed końcem lata.

A po trzech miesiącach znów znajdziemy się w tym miejscu gdzie dziś. Kupcy na pewno będą chcieli przedłużać umowę o kolejne miesiące.

Podpiszemy umowę na trzy miesiące i ani chwili dłużej. W ten sposób idziemy na rękę zarówno samym kupcom, jak i władzom Warszawy, które miały pięć miesięcy na zajęcie się sprawą i całkowicie zmarnowały ten czas. My o swojej decyzji informowaliśmy już w grudniu zeszłego roku.

A co z konkursem architektonicznym na projekt zagospodarowania terenu wokół stadionu?

Kończymy gromadzenie dokumentów i ogłosimy go już wkrótce.


Najnowsze artykuły na ten temat:
2005-06-08 wsk Milion za kupców z Jarmarku Europa
2005-05-26 wsk Te państwo do dupa jest
2005-05-12 wsk Kupców ze Stadionu podzieliły spory
2005-05-17 wsk Minister dzieli kupców na Stadionie
2005-05-17 wsk Minister ustąpił kupcom
2005-05-12 wsk Instalowanie kupców ze Stadionu Dziesięciolecia
2005-05-12 wsk Gdzie jarmark, gdzie Europa?
2005-05-12 wsk Jarmark Europa będzie na Skrze?
2005-05-11 wsk Radni litują się nad handlarzami ze Stadionu
2005-05-11 wsk Stadion Pięciolecia
2005-05-10 wsk Kupców ze Stadionu ostateczne pożegnanie
2005-05-09 wsk Wciąż nie wiadomo gdzie przenieść kupców ze Stadionu
2005-05-07 wsk Ostatnie takie zakupy
2005-05-02 wsk Bez pomysłu na Jarmark Europa
2005-04-25 wsk Kupcy ze Stadionu chcą na Dworzec Wschodni
2005-04-25 wsk Nie ma szansy na szybki bazar dla handlarzy Stadionu Dziesięciolecia
2005-04-24 wsk W czerwcu koniec handlu na stadionie
2005-04-20 wsk Jarmark Europa na Kozią Górkę?
2005-04-18 wsk A w Warszawie na stadionie żałoba
2005-04-18 wsk Hanna Gronkiewicz-Waltz: Kupcy mają rok na wyprowadzkę ze Stadionu Dziesięciolecia

wsk powrót...