LOGO
foto foto Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kupców i Drobnej Wytwórczości
ul. Bakalarska 11, 02-212 Warszawa
do korespondencji ul.Sękocińska 13 lok.4, 02-313 Warszawa
tel.: (22) 846 07 34, (22) 846 51 79 fax: (22) 868 05 41, e-mail: adres
foto foto
Działalność
wsk nasze cele
wsk aktualności
wsk naszym zdaniem
wsk fotogaleria
Stowarzyszenie
wsk władze
wsk statut, regulaminy
wsk kontakt
wsk jak wstąpić?
wsk nr konta
Warto zajrzeć
wsk media o kupcach
wsk ważne linki
MEDIA O KUPCACH
Niejasna przyszłość wystawy budowlanej przy Bartyckiej 2007-06-19

Przedsiębiorcy z popularnych pawilonów z materiałami budowlanymi przy Bartyckiej boją się o swoje firmy. W poniedziałek dostali wsparcie w obronie miejsc pracy

Małgorzata Zubik
Gazeta Wyborcza, 19. czerwca 2007 r.

Ponad siedem i pół hektara przy ul. Bartyckiej 26 należy do Centralnego Ośrodka Informacji Budownictwa. Państwową firmą kieruje zarządca komisaryczny, który wprowadza nowe porządki. Jak pisaliśmy, wiosną wśród ponad 300 najemców gruchnęła wiadomość o podwyżkach czynszu. Skarżyli się, że umowy wypowiedziano im z dnia na dzień, a stawki podniesiono nawet o 400 proc. Decyzję o podpisaniu umów na nowych warunkach przedsiębiorcy mieli podjąć niemal natychmiast. Zawrzało i najemcy zawiązali stowarzyszenie. Ośrodek wycofał się z proponowanych umów.

- Teraz szykuje kolejne, ale ciągle nie wiadomo, jak długo tu będziemy. Nie mamy żadnej gwarancji - mówi Aleksander Herc. Żeby bronić swoich interesów, przedsiębiorcy rejestrują właśnie stowarzyszenie. Jednak poza odłożeniem na później kwestii nowych umów nic nie wskórali. Nie dowiedzieli się niczego konkretnego ani u zarządcy komisarycznego, ani u wojewody mazowieckiego, któremu podlega Ośrodek. Boją się, że teren zostanie sprzedany prywatnej firmie, a oni z dnia na dzień stracą miejsca pracy.

Za właścicielami firm ujęło się Stowarzyszenie Obywatele i Sprawiedliwość, które reklamuje się jako obrońca polskiej przedsiębiorczości. Organizacja wystąpiła w sprawie Bartyckiej 26 do wojewody i do Ministerstwa Skarbu, czyli właściciela państwowej firmy. Wojciech Papis ze stowarzyszenia (mówi, że sam prowadził działalność gospodarczą przy Bartyckiej) zwołał wczoraj konferencję prasową. Przyszło ok. 30 przedsiębiorców. Po dyskusjach z ochroną, która miała polecenie, by do zebrania nie dopuścić, spotkanie się odbyło. - Będziemy państwa wspierać - zadeklarował Wojciech Papis. - Dotrzemy do ministra. Chodzi o miejsca pracy.

Zdzisław Nowak, szef działu marketingu Centralnego Ośrodka Informacji Budownictwa, przypomniał, że to minister zdecyduje o przyszłości przedsiębiorstwa. - Do końca czerwca musimy przygotować dokumenty potrzebne do komercjalizacji - mówi.

W prywatyzacji chcą wziąć udział przedsiębiorcy związani od lat z Bartycką, ale nie mają z kim o tym pomyśle porozmawiać.

wsk powrót...