LOGO
foto foto Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kupców i Drobnej Wytwórczości
ul. Bakalarska 11, 02-212 Warszawa
do korespondencji ul.Sękocińska 13 lok.4, 02-313 Warszawa
tel.: (22) 846 07 34, (22) 846 51 79 fax: (22) 868 05 41, e-mail: adres
foto foto
Działalność
wsk nasze cele
wsk aktualności
wsk naszym zdaniem
wsk fotogaleria
Stowarzyszenie
wsk władze
wsk statut, regulaminy
wsk kontakt
wsk jak wstąpić?
wsk nr konta
Warto zajrzeć
wsk media o kupcach
wsk ważne linki
MEDIA O KUPCACH
Kupcy na stadionie nie zagrożą Euro 2007-06-30

Jarmark Europa pozostanie na Stadionie Dziesięciolecia do końca lipca. Opóźnienie eksmisji kupców nie powinno się odbić na planach budowy Stadionu Narodowego. Inwestycja ma bowiem ruszyć w przyszłym roku

Izabela Marczak
Dziennik, 30. czerwca 2007 r.

Nie będzie zapowiadanej na dziś wielkiej eksmisji kupców z korony Stadionu Dziesięciolecia w Warszawie. Właściciel obiektu wystraszył się eskalacji konfliktu i dał im jeszcze miesiąc, aby poszukali sobie nowych targowisk.

Stadion i tereny wokół niego należą do Centralnego Ośrodka Sportu (COS), a dzierżawcą 32 ha terenu jest firma Damis. Umowa dzierżawy miała skończyć się dziś, ale zostaje wydłużona do końca lipca. To zaskakująca decyzja: tuż po przyznaniu Polsce organizacji Euro 2012 COS zapowiadał, że żadnych negocjacji z kupcami nie będzie. - Wyprosiłem w COS, żeby dali nam jeszcze trochę czasu - mówił wczoraj prezes Damisu Bogdan Tomaszewski.

Wciąż zarejestrowanych jest tam około 4 tys. podmiotów gospodarczych. A to być może nawet 10-tysięczna armia zdeterminowanych ludzi gotowych bronić siłą swoich miejsc pracy. Co prawda ta armia nieco stopniała - bo 3 tys. z nich wyniosło się do wielkich hal targowych pod Łodzią oraz pod Nadarzynem - ale ci, którzy zostali, łatwo nie odpuszczą. To wielonarodowościowa grupa ludzi kontrolowanych w znacznej części przez mafijne grupy i płacąca im w zamian za bezpieczeństwo.

Choć data eksmisji kupców odsuwa się w czasie, Maciej Grześkowiak, szef komitetu organizacyjnego Euro 2012, nie boi się, że wpłynie to na plany budowy w tym miejscu Narodowego Centrum Sportu. - Teraz i tak wszystko jest w fazie przygotowań, trzeba zdobyć pozwolenie na budowę, wyłonić wykonawcę inwestycji, stworzyć kosztorys etc. - zapewnia.

Michał Listkiewicz, prezes PZPN, też nie widzi powodów do obaw.- O ten miesiąc nie ma co kruszyć kopii. W czasie wakacji planowane były działania prawne, przygotowanie przepisów, które zapalą zielone światło dla inwestorów - mówi.

Dopiero w październiku rozstrzygnięty zostanie przetarg na projekt architektoniczny. Potem czeka nas kolejny - na wykonawcę budowy. Ciężki sprzęt wjedzie na teren dzisiejszego Jarmarku Europa nie wcześniej jak w połowie przyszłego roku.

Ale kupców powinno się wyprowadzić stamtąd jak najszybciej, bo niewykluczone, że na przykład zaczną masowo składać protesty w sądach, aby zyskać na czasie. A budowa stadionu musi ruszyć w 2008 r., abyśmy zdążyli do Euro.

wsk powrót...