LOGO
foto foto Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kupców i Drobnej Wytwórczości
ul. Bakalarska 11, 02-212 Warszawa
do korespondencji ul.Sękocińska 13 lok.4, 02-313 Warszawa
tel.: (22) 846 07 34, (22) 846 51 79 fax: (22) 868 05 41, e-mail: adres
foto foto
Działalność
wsk nasze cele
wsk aktualności
wsk naszym zdaniem
wsk fotogaleria
Stowarzyszenie
wsk władze
wsk statut, regulaminy
wsk kontakt
wsk jak wstąpić?
wsk nr konta
Warto zajrzeć
wsk media o kupcach
wsk ważne linki
MEDIA O KUPCACH
Na Stadionie: Kupcy kontra kupcy 2007-07-18

Wciąż nie wiadomo, kiedy zniknie Jarmark Europa. Dwa największe stowarzyszenia kupców walczą ze sobą o dominację na Stadionie Dziesięciolecia. We wtorek doszło do przepychanek.

Piotr Olechno
Gazeta Wyborcza, 18. lipca 2007 r.

Mimo zapowiedzi o likwidacji bazaru na Stadionie Dziesięciolecia tutejszy handel nadal kwitnie. Ale to tylko powierzchowne wrażenie. Na bazarze jest nerwowo. Dwa największe stowarzyszenia kupców walczą o dominację. Wczoraj walka przybrała formę ostrą - doszło do przepychanek.

Stowarzyszenie Polski Klub Gospodarczy związane z zarządcą Jarmarku Europa, spółką Damis, zorganizowało spotkanie z kupcami. - Tylko z nami zostaniecie tu dłużej, a potem przeniesiecie się na Białołękę. Już zgłosiło się do nas 2,5 tys. handlujących. To większość - przekonywał setki kupców Cezary Bunkiewicz, wiceprezes PKG. - Stowarzyszenie Stadion (konkurencja PKG-red) obiecuje tereny przy Radzymińskiej. To lokalizacja nierealna.

Usłyszał gwizdy. - Oszuści! - krzyczeli ci ze stowarzyszenia Stadion. Posypały się wyzwiska.

- Kto jest z nami, niech ustawi się po lewej, kto przeciw - po prawej - poprosił Bunkiewicz.

Na lewo przeszło kilkaset osób, po prawej zostało kilkadziesiąt. Większość zaczęła bić brawo.

- Będziemy prosić nowe władze COS, byśmy zostali tu, aż nowa lokalizacja na Białołęce będzie gotowa. Nawet do kwietnia - rozniecał nadzieję Bunkiewicz. - Chyba, że wcześniej zacznie się rozbiórka stadionu.

PKG chce, żeby COS przedłużył umowę z dotychczasowym dzierżawcą terenu, Damisem. Czy tak się stanie - nie wiadomo. Przeciwko jest właśnie stowarzyszenie Stadion, popierane przez Annę Sikorę, pełnomocnik wojewody. - COS nie chce podpisywać umowy z Damisem. Szuka nowego operatora. Zaproponowało go stowarzyszenie Stadion. Jeśli nie zostanie wybrany, Jarmark Europa będzie od 1 sierpnia zamknięty - wołała wczoraj przez megafon.

- Nie ma sensu zmieniać zarządcy przed zamknięciem stadionu - ripostował Bunkiewicz.

Rywalizujące stowarzyszenia różnią się też w sprawie przyszłej lokalizacji bazaru. Stadion wciąż chce wyprowadzić kupców na Radzymińską, koło centrum handlowego M1. Jednak żeby wydzierżawić lub kupić tam działkę, musi stanąć do przetargu, do którego nie wiadomo, czy dojdzie.

Bliżej przeprowadzki jest PKG. Chce przenieść bazar na teren po fabrykach materiałów budowlanych na Białołołęce przy ul. Marywilskiej i Płochocińskiej. - Popierają nas władze dzielnicy i mieszkańcy, bo nasza przeprowadzka łączy się z remontem głównych arterii Białołęki - przekonuje wiceprezes PKG.

Potwierdza to Jacek Kaznowski, burmistrz dzielnicy. - Niektórym spółkom z Marywilskiej daliśmy już wypowiedzenia - mówi.

Ostatnio nikt nie podaje nowych dat wyprowadzki z Jarmarku Europa. Według planów kupcy mieli odchodzić stopniowo. Jako pierwsi już 30 czerwca miejsce mieli opuścić handlujący na koronie stadionu. Ale w ostatniej chwili zezwolili im na pozostanie tam jeszcze przez miesiąc szefowie Centralnego Ośrodka Sportu, właściciela Stadionu Dziesięciolecia.

Tego samego dnia dyrektorzy COS zostali aresztowani pod zarzutem korupcji. Nie zdążyli podpisać z kupcami umowy. Handlujący na koronie mówią, że kompletnie nie wiedzą, co dalej. Ale po cichu liczą, że ich ewakuacja znów się odwlecze.

wsk powrót...