LOGO
foto foto Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kupców i Drobnej Wytwórczości
ul. Bakalarska 11, 02-212 Warszawa
do korespondencji ul.Sękocińska 13 lok.4, 02-313 Warszawa
tel.: (22) 846 07 34, (22) 846 51 79 fax: (22) 868 05 41, e-mail: adres
foto foto
Działalność
wsk nasze cele
wsk aktualności
wsk naszym zdaniem
wsk fotogaleria
Stowarzyszenie
wsk władze
wsk statut, regulaminy
wsk kontakt
wsk jak wstąpić?
wsk nr konta
Warto zajrzeć
wsk media o kupcach
wsk ważne linki
MEDIA O KUPCACH
Euro 2012 ze Stadionem Dziesięciolecia? 2007-07-26

Nie burzyć Stadionu Dziesięciolecia, nowy Stadion Narodowy zbudować obok - proponuje Michał Borowski, który właśnie zaczął pracę w Ministerstwie Sportu nad przygotowaniami do organizacji Euro 2012. Nie wyklucza, że na ocalonym stadionie kupcy będą mogli handlować jeszcze nawet za rok, a konkurs na Stadion Narodowy zostanie unieważniony. I zapowiada, że ten obiekt będzie gotowy najwcześniej rok po terminie wymaganym przez UEFA.

Piotr Olechno
Gazeta Wyborcza, 26. lipca 2007 r.

Były naczelny architekt Warszawy został właśnie dyrektorem gabinetu politycznego Elżbiety Jakubiak, nowej minister sportu. - Na razie tymczasowo - zastrzega. 6 sierpnia ma mu oficjalnie zostać powierzone zadanie nadzorowania przygotowań do Euro 2012. Michał Borowski już pracuje nad stworzeniem organizacji, która będzie przygotowywać udział Polski w mistrzostwach. Takiego ciała dziś nie ma, sztab ds. Euro 2012 działający przy Ministerstwie Sportu miał za zadanie jedynie doprowadzić do powierzenia Polsce mistrzostw i został rozwiązany 31 maja. Na jego miejsce nie powstało nic nowego, jeśli nie liczyć komitetu, któremu szefuje premier.

Konkurs do unieważnienia?

Drugim zadaniem Borowskiego jest stworzenie podstaw do budowy Narodowego Centrum Sportu ze stadionem na 70 tysięcy miejsc na 39 hektarach wokół Stadionu Dziesięciolecia. Konkurs architektoniczny na ten kompleks ogłosił już Centralny Ośrodek Sportu. Architekci, którzy mają czas do 13 sierpnia na zgłaszanie się do konkursu, krytykowali go za to, że daje tylko trzy miesiące na olbrzymią pracę, jakiej wymaga przygotowanie projektu. Borowski też krytykuje konkurs.

- Jest wiele przesłanek, by go unieważnić. Jest bardzo chaotyczny, pełen błędów technicznych. Do niczego nie prowadzi - mówi dyrektor. - A czas jest zbyt cenny, by tracić go na źle zorganizowany konkurs.

Nie chce odpowiedzieć na pytanie, czy na pewno zostanie ogłoszony nowy konkurs, czy też zadanie zaprojektowania stadionu zostanie powierzone jakiejś pracowni architektonicznej z wolnej ręki. - Mogę za to powiedzieć, że nie jest moim celem forsowanie projektu pracowni Stefana Kuryłowicza, który został opracowany na moje zlecenie, gdy byłem jeszcze naczelnym architektem miasta - deklaruje.

Wcześniej trzeba jeszcze ustalić, kto ma zajmować się budową stadionu. Konkurs ogłosił COS, ale jest już gotowy projekt ustawy przenoszącej to zadanie na Totalizator Sportowy, który w większości ma finansować szacowaną na 650 mln zł inwestycję. Borowski nie wyklucza zaś, że zostanie powołana zupełnie nowa jednostka.

Stadion Dziesięciolecia i kupcy zostają?

31 lipca firmie Damis prowadzącej na Stadionie Dziesięciolecia Jarmark Europa kończy się dzierżawa terenu. Kupcy cały czas naciskają, by ta dzierżawa została przedłużona. - Umowy z Damisem nie przedłużymy, nie ma takiej możliwości - zapowiada Borowski. Ale zapytany, czy taka umowa nie zostanie podpisana bezpośrednio z kupcami, unika już jednoznacznych stwierdzeń. - Kupcy nie wyparują. Uważam, że to, co robią, musi mieć miejsce. Obowiązkiem władz - nie rozstrzygam, rządu czy samorządu - jest zapewnienie im targowiska, na które mogliby się przenieść. Zorganizowanie takiego terenu i zaopatrzenie go w infrastrukturę zajmie pewnie około roku.

Pozostanie kupców na Stadionie Dziesięciolecia uniemożliwiłoby jego rozbiórkę. - Być może należy z niej zrezygnować - mówi Michał Borowski. - Nie ze względu na kupców, tylko dlatego, że to bardzo czasochłonne. Trzeba bardzo poważnie się zastanowić, czy Stadionu Dziesięciolecia nie zostawić jako elementu krajobrazowego, a nowego nie zbudować obok. Tak byłoby szybciej.

Niektóre szacunki mówią, że po zburzeniu starego stadionu trzeba by wywieźć 2 mln ton gruzu. Ekspert komunikacyjny Adrian Furgalski oceniał, że stu ciężarówkom pracującym 24 godziny na dobę zajęłoby to pół roku.

Stadion Narodowy w 2011? A może w 2014?

Decyzja o tym, czy Stadion Narodowy zostanie wciśnięty obok Stadionu Dziesięciolecia, ma zapaść najpóźniej za trzy miesiące, gdy ministerstwo opracuje plan zagospodarowania terenów Narodowego Centrum Sportu. Dla tego rejonu ratusz wydał już warunki zabudowy, ale są one dość ogólne i nie precyzują, gdzie jaki budynek ma być.

Borowski nie wyklucza, że niektórym obiektom zostanie dołożona dodatkowa funkcja, np. hala widowiskowo-sportowa będzie mogła być także centrum kongresowym. Ale zapewnia, że nie chce dokładać na tym terenie hali dla kupców. - Nie wyobrażam sobie półhurtowego handlu ubraniami obok miejsca wypoczynku i rekreacji.

Jego zdaniem nie wszystkie części Narodowego Centrum Sportu będą gotowe już w 2012 r. uważa, że Stadionu Narodowego nie uda się zbudować do 2010 r., choć to termin wymagany przez UEFA. - To już każde dziecko widzi. Sama budowa zajmie najmarniej dwa i pół roku, a musi poprzedzić ją z półtora roku gromadzenia dokumentacji. Będziemy starać się zdążyć na 2011 rok, ale skalę tej inwestycji można porównać tylko z jedną budową w Polsce - Złotymi Tarasami. Prywatny inwestor, nieskrępowany ustawą o zamówieniach publicznych, realizował ten kompleks przez siedem lat - zwraca uwagę Borowski.

wsk powrót...