LOGO
foto foto Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kupców i Drobnej Wytwórczości
ul. Bakalarska 11, 02-212 Warszawa
do korespondencji ul.Sękocińska 13 lok.4, 02-313 Warszawa
tel.: (22) 846 07 34, (22) 846 51 79 fax: (22) 868 05 41, e-mail: adres
foto foto
Działalność
wsk nasze cele
wsk aktualności
wsk naszym zdaniem
wsk fotogaleria
Stowarzyszenie
wsk władze
wsk statut, regulaminy
wsk kontakt
wsk jak wstąpić?
wsk nr konta
Warto zajrzeć
wsk media o kupcach
wsk ważne linki
MEDIA O KUPCACH
Premier dał kupcom ul. Radzymińską 2007-08-06

- Kupcy, którzy handlują na koronie Stadionu Dziesięciolecia, muszą ją opuścić do 15 września - oznajmiła wczoraj minister sportu Elżbieta Jakubiak. W przyszłości będą mogli przenieść się na Targówek.

Piotr Olechno, pro
Gazeta Wyborcza, 06. sierpnia 2007 r.

Ponad 1,5 tys. kupców handlujących na górnej części Stadionu Dziesięciolecia, czyli koronie, musi się wynieść w połowie września. To już kolejny termin. Wcześniej mieli to zrobić do końca czerwca, a później - do 31 lipca. Reszta, czyli ok. 2,5 tys. handlujących na błoniach, ma czas na wyprowadzkę do końca października. - Na koronie chcemy umieścić zaplecze inwestora. Będą tam pracować architekci i pozwoli to przyspieszyć przygotowania do Euro 2012 - twierdzi minister Jakubiak.

Kupców z Jarmarku Europa pani minister chce przenieść na Targówek. Na zielone tereny tzw. Bramy Białostockiej, przy ul. Radzymińskiej - w pobliżu Lasu Bródnowskiego i centrum handlowego M1. - Premier przekazał tę działkę Ministerstwu Sportu. Zarządzać nią będzie Centralny Ośrodek Sportu, a kupcy będą mogli tam handlować - mówiła wczoraj minister Jakubiak. - W miejskim planie miejscowym teren ten przeznaczony jest na działalność handlową. Na razie to zielona łąka, ale postaramy się, żeby za 6-9 miesięcy była tam piękna hala targowa z podłączonymi mediami. To będzie cywilizowane targowisko - zapowiada pani minister.

Kupców nie chcą jednak u siebie mieszkańcy i władze Targówka. - Od lat marzyliśmy, żeby w tym miejscu powstała wielka hala sportowa na międzynarodowe zawody w piłce ręcznej czy siatkówce, a nie bazar - tłumaczył Rafał Lasota, rzecznik urzędu dzielnicy.

Wczoraj mieszkańcy podpisywali się pod protestem przeciw targowisku. - Bazar zniszczy Lasek Bródnowski - mówił Marcin Klejman, jeden z mieszkańców. - Zwiększą się korki i przestępczość - dodawali inni. Jak twierdził rzecznik, zebrano 15 tys. podpisów. Zostaną przekazane władzom miasta.

O teren przy Radzymińskiej kupcy ze stowarzyszenia Stadion starali się od kilku miesięcy. Ale mieli problemy. Dyrektorzy zarządzającej działką, Agencji Nieruchomości Rolnych, powtarzali, że teren ten mogą wyłącznie sprzedać, nie wydzierżawić, a i to na drodze ogólnodostępnego przetargu. Działka była droga i położona w atrakcyjnym miejscu, więc szanse kupców na jej zdobycie niewielkie. Miał im to załatwić specjalnym rozporządzeniem minister rolnictwa Andrzej Lepper, został jednak zdymisjonowany. Pomoc znaleźli w końcu u nowej minister sportu i Jarosława Kaczyńskiego. - O przekazaniu działki kupcom premier zdecydował po dymisji Andrzeja Leppera z funkcji ministra, wtedy kiedy przez moment sam pełnił obowiązki szefa resortu rolnictwa - zdradza Marcin Roszkowski, rzecznik Ministerstwa Sportu

Handlujący na Jarmarku Europa mają teraz wybór. Inną lokalizację targowiska proponuje im inne stadionowe stowarzyszenie kupieckie Polski Klub Gospodarczy. Chce przenieść bazar na Białołękę, na tereny po fabryce Faelbet przy Marywilskiej. W przygotowywaniu tego terenu na targowisko pomagają już władze Warszawy i dzielnicy. - Mamy już ponad 2,5 tys. zgłoszeń kupców, którzy chcą tam pracować. Spółki, które teraz zajmują ten teren, otrzymały od miasta wypowiedzenia umów dzierżawy. Za trzy-sześć miesięcy powinny się wyprowadzić - mówi Cezary Bunkiewicz, wiceprezes PKG.

wsk powrót...