LOGO
foto foto Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kupców i Drobnej Wytwórczości
ul. Bakalarska 11, 02-212 Warszawa
do korespondencji ul.Sękocińska 13 lok.4, 02-313 Warszawa
tel.: (22) 846 07 34, (22) 846 51 79 fax: (22) 868 05 41, e-mail: adres
foto foto
Działalność
wsk nasze cele
wsk aktualności
wsk naszym zdaniem
wsk fotogaleria
Stowarzyszenie
wsk władze
wsk statut, regulaminy
wsk kontakt
wsk jak wstąpić?
wsk nr konta
Warto zajrzeć
wsk media o kupcach
wsk ważne linki
MEDIA O KUPCACH
Bazar na stadionie do nie wiadomo kiedy 2007-09-04

Jeszcze co najmniej pół roku kupcy zostaną na Stadionie Dziesięciolecia. Mogą tam czekać, aż władze miasta i Ministerstwo Sportu przygotują nowe lokalizacje bazaru

Piotr Olechno
Gazeta Wyborcza, 04. września 2007 r.

Miało być inaczej. Na początku sierpnia minister sportu Elżbieta Jakubiak zapowiadała, że handel zniknie z korony stadionu do połowy września, a z całego obiektu do końca października. Bo - jak mówiła - przygotowania do Euro 2012 i budowy Stadionu Narodowego muszą przyspieszyć.

Ministerstwo jednak zmieniło zdanie. Razem ze spółką Stadion, która od początku sierpnia zarządza targowiskiem, ustaliło, że handlujący mogą zostać na obiekcie dłużej. - Od początku braliśmy pod uwagę, że najlepiej będzie wyprowadzić kupców ze stadionu, kiedy nowe lokalizacje w Białołęce i na Targówku będą dla nich gotowe - zarzekał się wczoraj Marcin Roszkowski, rzecznik Ministerstwa Sportu.

A do tego daleka droga. Działkę przy Marywilskiej w Białołęce (30 hektarów gruntu po dawnej fabryce materiałów budowlanych, na którym zmieści się kilka tysięcy handlujących) trzeba wcześniej oczyścić ze złomu, azbestu, legalnych i dzikich wysypisk śmieci, a zajmujące ją prywatne spółki wyrzucić. - Wypowiedzieliśmy już im umowy dzierżawy - twierdzi Jacek Kaznowski, burmistrz Białołęki, który w imieniu ratusza zarządza terenem. - Zobowiązały się, że do końca roku opuszczą i oczyszczą ten teren. Zanim targowisko się tam przeniesie, Rada Warszawy musi przyjąć uchwałę o dwudziestoletniej dzierżawie gruntów pod targowisko, a kupcy przedstawić koncepcję zagospodarowania tego terenu i harmonogram prac. Musi to być nowoczesne centrum handlowe w hali.

Drugą propozycją dla kupców jest teren przy Radzymińskiej na Targówku - teraz zielona łąka przy centrum handlowym M1, na pograniczu Warszawy i Marek. Działka należy do skarbu państwa. Podłączyć tam media i wybudować halę kupiecką zobowiązało się Ministerstwo Sportu. Elżbieta Jakubiak zapowiadała, że to będzie jej pierwsza ważna inwestycja jako szefowej resortu sportu. - Myślę, że kupcy przeniosą się do nowo wybudowanych hal przy Radzymińskiej do końca kwietnia 2008 roku - przewiduje rzecznik ministerstwa.

Alternatywą dla kupców jest prywatna inicjatywa Truonga Anh Tuana. Szef stowarzyszenia Wietnamczyków w Polsce razem z polskimi biznesmenami zbiera chętnych do przeniesienia się ze stadionu na teren po fabryce ciągników w Ursusie. Teren już jest gotowy na przyjęcie kupców, ale trwają prace nad koncepcją jego zagospodarowania. Przeprowadzka byłaby możliwa - jak zapowiada - już w listopadzie.

Do wyprowadzki kupców ze stadionu ministerstwo przymierzało się kilkakrotnie. Samą koronę handlujący mieli opuścić już w czerwcu. Teraz mogą tam zostać do końca września. - Wtedy góra obiektu zostanie zamknięta, a kupcy handlujący legalnie, bez względu na narodowość, będą mogli przenieść się na błonia - mówi Robert Sapieżyński z zarządu Centrum Hurtowo-Detalicznego "Stadion", które przejęło kierowanie targowiskiem po spółce Damis. Tak jak centrum nazywa się teraz bazar. Formalnie nie istnieje już więc Jarmark Europa.

wsk powrót...