LOGO
foto foto Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kupców i Drobnej Wytwórczości
ul. Bakalarska 11, 02-212 Warszawa
do korespondencji ul.Sękocińska 13 lok.4, 02-313 Warszawa
tel.: (22) 846 07 34, (22) 846 51 79 fax: (22) 868 05 41, e-mail: adres
foto foto
Działalność
wsk nasze cele
wsk aktualności
wsk naszym zdaniem
wsk fotogaleria
Stowarzyszenie
wsk władze
wsk statut, regulaminy
wsk kontakt
wsk jak wstąpić?
wsk nr konta
Warto zajrzeć
wsk media o kupcach
wsk ważne linki
MEDIA O KUPCACH
Handel na Stadionie Dziesięciolecia: albo protest, albo na błonia 2007-09-18

Kupcy handlujący na koronie Stadionu Dziesięciolecia losują już miejscówki na błoniach. Mają przenieść się tam 1 października

Piotr Olechno
Gazeta Wyborcza, 18. września 2007 r.

Minister sportu Elżbieta Jakubiak zapowiedziała, że handel z korony Stadionu zniknie do końca września. Dla handlu ma być też zamknięta główna aleja prowadząca od ronda Waszyngtona. Dziś pracuje tu ok. setki osób.

Prawie 700 kupców podpisało się pod protestem. - Domagamy się, żebyśmy mogli handlować w tej alei i przynajmniej dolnej części korony do końca roku - mówi Cezary Bunkiewicz ze stowarzyszenia kupieckiego Polski Klub Gospodarczy. Wczoraj protest trafił na biurko administratora bazaru, spółki Stadion, i minister Jakubiak.

- Klientów mamy coraz mniej. Gdy korona i główne wejście na nią zostaną zamknięte, będzie jeszcze gorzej - uważa pan Piotr handlujący srebrną biżuterią. - Komu będzie się chciało obchodzić Stadion naokoło i wchodzić na bazar od al. Zielenieckiej?

Żeby przyciągnąć więcej klientów, handlujący zdecydowali się nawet zamówić spot reklamowy w warszawskich stacjach radiowych, m.in. Esce i Vox. Młoda para zapewnia w nim, że bazar na stadionie wciąż działa, i zaprasza na zakupy.

Część kupców pogodziła się z wyprowadzką z korony, bo ministerstwo pozwoliło wszystkim, którzy dotychczas tam handlowali, przenieść się na błonia - teren między al. Zieleniecką a Dworcem PKS Stadion. Spółka zarządzająca bazarem organizuje nawet wśród nich losowania "miejscówek". Pierwsze już się odbyły. Mają być kolejne.

- Losowanie losowaniem, a ja wiem, że dla wszystkich polskich kupców miejsca na błoniach i tak są zapewnione. Gorzej będą mieli obcokrajowcy - zdradza pan Edward sprzedający zegarki.

Pani Sonia z Uzbekistanu nawet o losowaniach nie słyszała. - Możliwe, że w październiku zostanę bez pracy i będę musiała wracać do swego kraju - niepokoi się.

Ministerstwo Sportu: - Na błonia będą się mogli przenieść wszyscy, którzy handlują legalnie, bez względu na narodowość - zapewnia Marcin Roszkowski, rzecznik resortu.

- Po co w ogóle nas tam przenoszą? - pyta poirytowany pan Janusz handlujący męską bielizną. - Przecież to właśnie na błoniach ma być budowany nowy Stadion Narodowy na Euro 2012. A korona Stadionu Dziesięciolecia przez dłuższy czas i tak będzie stała pusta.

- Bo chcemy tam jak najszybciej urządzić zaplecze budowlane dla wykonawcy nowego stadionu - odpowiada rzecznik resortu sportu. I dodaje, że choć budowa tzw. Narodowego Centrum Sportu ma się zacząć dopiero wiosną 2009 r., kupcy nie mogą handlować na stadionie w nieskończoność.

Wszyscy, którzy będą pracować na błoniach, mogą tam zostać do czasu, aż władze miasta i minister sportu przygotują nowe lokalizacje na bazar - przy Marywilskiej na Białołęce i przy Radzymińskiej na Targówku. To może potrwać do połowy przyszłego roku.

wsk powrót...