LOGO
foto foto Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kupców i Drobnej Wytwórczości
ul. Bakalarska 11, 02-212 Warszawa
do korespondencji ul.Sękocińska 13 lok.4, 02-313 Warszawa
tel.: (22) 846 07 34, (22) 846 51 79 fax: (22) 868 05 41, e-mail: adres
foto foto
Działalność
wsk nasze cele
wsk aktualności
wsk naszym zdaniem
wsk fotogaleria
Stowarzyszenie
wsk władze
wsk statut, regulaminy
wsk kontakt
wsk jak wstąpić?
wsk nr konta
Warto zajrzeć
wsk media o kupcach
wsk ważne linki
MEDIA O KUPCACH
Kupcy ze Stadionu Dziesięciolecia do Disneylandu 2007-10-09

Już nie Jarmark Europa, ale Eurojarmark powstanie przy Marywilskiej na Białołęce. Wczoraj władze Warszawy podpisały z kupcami list intencyjny - to pierwszy krok do dzierżawy tego terenu przez handlujących.

Piotr Olechno
Gazeta Wyborcza, 9. października 2007 r.

To pierwszy krok do dzierżawy tego terenu przez handlujących. - Nie mieliśmy obowiązku pomagać kupcom, bo dotychczas handlowali na Stadionie Dziesięciolecia, a to teren należący do skarbu państwa. A jednak odpowiedzieliśmy na potrzeby kilku tysięcy osób - mówił wczoraj wiceprezydent Warszawy Andrzej Jakubiak do około stu kupców zgromadzonych w ratuszu Białołęki. Rozległy się brawa, kupcy krzyczeli "Dziękujemy", a nawet zaśpiewali "Sto lat" wiceprezydentowi i burmistrzowi dzielnicy Jackowi Kaznowskiemu.

List intencyjny w imieniu kupców podpisali przedstawiciele spółki Kupiec Warszawski. To ona ma w przyszłości wydzierżawić teren przy Marywilskiej i zainwestować w budowę targowiska. 55 proc. jej udziałów ma kilkuset handlujących, m.in. ze stowarzyszenia kupieckiego Polski Klub Gospodarczy, reszta należy do firmy Damis, byłego zarządcy targowiska na stadionie. Jej prezes Bogdan Tomaszewski był wczoraj wyjątkowo szczęśliwy. - Postaram się, żeby nowy jarmark przypominał trochę Disneyland. Był miejscem pracy, ale i rekreacji, przyjaznym dla mieszkańców - żeby obok targowiska powstał park, alejki do spacerowania, a nawet lokalny teatr - mówił do zebranych.

Zadowolony z podpisania listu był też burmistrz Kaznowski. - Poprzednie władze miasta zaniedbały naszą dzielnicę i teren przy Marywilskiej. Dzięki nowoczesnemu targowisku będziemy go mogli lepiej skomunikować: wjadą nowe linie autobusowe, poszerzymy ul. Marywilską, Płochocińską, przebudujemy ul. Płytową - wyliczał.

Na wizualizacji prawie 40-hektarowego targowiska widać wolno stojące wiaty i kioski handlowe, alejki i parkingi. Mają być wykorzystane stojące tam teraz ramy suwnicowe i hale, które pozostały po dawnej Fabryce Domów. Zmieści się kilka tysięcy kupców. - Już mamy podpisy 2,5 tys. chętnych - zaznaczył Cezary Bunkiewicz ze spółki Kupiec Warszawski.

List to wstęp do planowanej inwestycji. Miasto czeka, aż dostanie od kupców szczegółowy projekt zagospodarowania terenu i harmonogram prac. Prezydent musi zdecydować o warunkach zabudowy, a Rada Warszawy wydać zgodę na 30-letnią dzierżawę terenu. - Solidnie się do tego przygotowujemy. Do grudnia wyprowadzą się z tego terenu spółki, które dotychczas go zajmowały, a do marca przyszłego roku oczyścimy teren z dzikich wysypisk i kompostowni - zapowiedział burmistrz Kaznowski. Szacuje, że będzie to kosztowało kilkanaście milionów złotych.

Kupcy ze stadionu wciąż mają wybór. Oprócz targowiska przy Marywilskiej mają powstać bazary na Targówku i w Ursusie.

wsk powrót...